fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Świętokrzyskie: Zrealizowano ponad 86 proc. wniosków programu „Rodzina 500 plus”

W województwie świętokrzyskim samorządy zrealizowały 86,6 proc. wniosków o wypłatę środków z rządowego programu „Rodzina 500 plus” – poinformowała w czwartek wojewoda Agata Wojtyszek. Do rodzin trafiło ponad 118 mln zł.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach podsumowano pierwsze trzy miesiące funkcjonowania w regionie programu. Jak przypomniała uczestnicząca w spotkaniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, najbliższe dni to ostatni czas na składanie wniosków umożliwiających ubieganie się o wsparcie finansowe z trzymiesięcznym wyrównaniem

„To pierwszy program, który gwarantuje bezpieczeństwo ekonomiczne, materialne czy też pomaga rodzinom w bezpieczeństwie życia codziennego” – oceniła Bojanowska. Przypomniała, iż w skali kraju wydano dotąd ok. 2 mln decyzji i wypłacono świadczenia na kwotę ok. 3 mld zł.

Wiceminister podkreśliła, że według danych z końca maja, to właśnie woj. świętokrzyskie najlepiej zrealizowało program.

Jak wynika ze statystki przedstawionej przez wojewodę świętokrzyskiego, lokalne samorządy zrealizowały 86,6 proc. wniosków o wypłatę środków z rządowego programu (stan na 15 czerwca).

Do 15 czerwca do gmin wpłynęło ponad 84,3 tys. wniosków, w wersji papierowej i elektronicznej. Wydano ok. 73 tys. decyzji, przyznających świadczenie wychowawcze – wypłacono ponad 237,5 tys. świadczeń na kwotę ponad 118,3 mln zł.

Na wypłatę świadczeń i obsługę programu w regionie, przekazano do gmin ponad 188,5 mln zł, a do powiatów – ponad 1,8 mln zł.

Wojewoda Agata Wojtyszek przypomniała, iż przedsięwzięcie było intensywnie promowane od 1 kwietnia przez urząd wojewódzki w samorządach – także w bardzo małych miejscowościach, co przełożyło się na powodzenie w realizacji programu.

Wojtyszek dodała, że do urzędników nie docierają sygnały, jakoby rodziny źle wydawały przekazane im pieniądze.

„Musimy mieć świadomość, że jest pewien margines osób, które nie do końca potrafią troszczyć się o swoje rodziny. Ośrodki Pomocy Społecznej maja te rodziny zdiagnozowane. Będziemy o to dbali i pytali, czy na pewno te środki są wydawane właściwie. Jeśli będziemy mieli wątpliwości, wiemy, że mogą być one wydawane w formie rzeczowej. Jeśli takie sytuacje się pojawią, będziemy korzystać z tej możliwości” – podkreśliła Agata Wojtyszek.

PAP/RIRM

drukuj