Mazowsze: 14 gmin otrzyma dofinansowanie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Czternaście gmin i powiatów na Mazowszu otrzyma ponad 24 miliony złotych dofinansowania na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Promesy poświadczające wsparcie wręczył samorządowcom wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

W uroczystości odbywającej się w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, uczestniczył także m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Przekazane promesy dotyczy projektów związanych z usuwaniem szkód w infrastrukturze komunalnej, powstałych w wyniku np. silnych wiatrów i opadów.

Zadaniem państwa jest pomoc samorządom, które ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych – mówił wiceminister Jarosław Zieliński.

– W całym kraju – w mniejszym bądź większym stopniu – zdarzają się sytuacje, które powodują te straty. Wtedy państwo powinno przyjść z pomocą ludziom i samorządom, żeby te straty zniwelować, żeby odbudować zniszczoną infrastrukturę. Jest specjalna rezerwa budżetu państwa, tzw. rezerwa numer 4, która m. in. służy usuwaniu skutków działania sił, zjawisk, które noszą znamiona klęski żywiołowej. Jeżeli komisja gminna, komisja wojewody, stwierdzi, że te straty spowodowane zostały przez takie siły, które noszą znamiona klęski żywiołowej, to państwo w ramach możliwości, jakie stwarza ta rezerwa, przychodzi m. in. samorządom z pomocą – zaznaczył wiceminister Jarosław Zieliński.

Polityk wskazał również, że przez wiele lat straty powodowane przez kataklizmy nie były kompensowane. Dodał, że w całym kraju prawie połowa wniosków o wsparcie dotyczy strat powstałych w latach 2009-2015.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl