Sejm: Odbyła się konferencja pt. „Dziecko we wstępnej fazie rozwoju”

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Dziecko we wstępnej fazie rozwoju”. Naukowa debata dotyczyła m.in. problemu tzw. syndromu postaborcyjnego.

Uczestnicy konferencji wysłuchali świadectwa Irene van der Wende. Znana z obrony życia w Holandii powiedziała, że dokonała tzw. aborcji dziecka poczętego w wyniku gwałtu i boryka się z konsekwencjami swojego czynu.

Oświadczyła też, że sama została poczęta w wyniku aktu przemocy. Podkreśliła przy tym, że cieszy się tym, że żyje. Wyraziła ubolewanie, że takie przypadki, jak jej, są wykorzystywane jako argument do zabijania poczętych dzieci.

– Ja nie zasłużyłam na karę śmierci za zbrodnię mojego ojca. Większość rządów uważa, że jest okrucieństwem, aby karać karą śmierci gwałciciela, więc dlaczego musi umrzeć niewinne dziecko za zbrodnię napastnika? Zawdzięczam swoje życie tylko temu, że było wtedy prawo, które mnie ochroniło – zaznaczyła Irene van der Wende.

Ks. prof. Romuald Jaworski, psycholog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, mówił o syndromie postaborcyjnym, który – jak powiedział – jest zespołem zaburzeń fizycznych, psychicznych i duchowych. Wśród objawów wymienił m.in. wyrzuty sumienia, drażliwość, ból, poczucie straty czy depresję.

Psycholog wskazał też na fazy leczenia tego syndromu.

Najpierw zachęca się kobietę do nawiązania relacji z Bogiem. Później jest pojednanie matki z dzieckiem. Potem prośba o przebaczenie dla tych wszystkich, którzy mogli się cieszyć z dziecka – ojciec, ciocia, babcia, partner. Dalej kobieta musi przebaczyć tym, którzy przyczynili się do aborcji, opuścili ją, nie pomogli kobiecie – lekarzowi, który przeprowadził aborcję; politykom, którzy uchwalili takie ustawy, że można było to zrobić. Potem jest ważny moment urodzenia tego dziecka i Chrztu – to wszystko dokonuje się symbolicznie i ofiarowania tego dziecka Matce Bożej. Wreszcie prosimy Jezusa, by położył na kobietę swą rękę i uzdrowił całą jej osobę – wyjaśnił ks. prof. Romuald Jaworski.

Konferencję zorganizowały Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia i Fundacja Edukacja przez Media. Współorganizatorami wydarzenia byli: poseł Jan Klawiter, Instytut Ordo Caritatis i Fundacja Życia i Rodziny.

RIRM

drukuj