fot. flickr.com

Zysk banków w Polsce wyprowadzany za granicę?

Jak wynika z danych Komisja Nadzoru Finansowego przez ostatnie 15 lat do kieszeni właścicieli banków trafiło aż 60 mld zł z ich zysków. Duża część tych pieniędzy niestety została wyprowadzona poza granice Polski. Najwięcej trafia na konta w Włoszech, USA i Holandii.

Poza nielicznymi bankami zdecydowana większość sektora jest dziś w rękach kapitału zagranicznego. To efekt wieloletniej polityki prywatyzacji kolejnych ekip, które bardzo szybko sprzedały banki po niskich cenach. Dziś zbieramy tego żniwo. Jak wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego tylko w ubiegłym roku z Polski wyjechało 2 i pół mld zł. Świetnie zarabiające w Polsce banki zagraniczne wypłacają swym właścicielom prawie 40 proc. swych zysków. W 2013 roku było to nawet 60 proc.

– Niecały zysk jest wypłacany inwestorom. Niecały zysk może trafić do inwestorów ponieważ z reguły nadzór państwowy interweniuje po to, żeby w miarę wzrostu sektora bankowego, w miarę wzrostu przede wszystkim akcji kredytowej jak najwięcej zysku zatrzymywać w tymże sektorze bankowym. Tak naprawdę 60 proc. zysku sektora bankowego w ciągu ostatnich 10 lat zostało zatrzymane w tych bankach – powiedział dr hab. Bogusław Półtorak.

Bankom, które udzielały kredytów walutowych Komisja Nadzoru Finansowego w tym roku ograniczyła dowolność dysponowania swymi zyskami. Jednak pieniądze dziś pozostawione w bankach mogą zostać przekazane inwestorom w kolejnych latach jeśli KNF nie będzie miał nic przeciwko temu. Banki, gdzie dominuje jeszcze rodzimy kapitał, zarobiły w 2014 roku ponad 4 i pół mld zł podczas gdy z inwestorem zagranicznym 10 i pół mld. I to te ostatnie wypłaciły swym właścicielom procentowo pięciokrotnie większą dywidendę z zysków niż banki polskie. Choć kapitały banków ciągle rosną to coraz częściej słychać głosy o konieczność procesu repolonizacji banków, dzięki któremu polska gospodarka mogłaby być bardziej stabilna. Czy to wystarczy?

– Sama repolonizacja czy powrót banków do kapitału rodzimego nie gwarantuje, że dywidenda nie będzie wypłacana. Jest tylko jedna taka możliwość i gwarancja żeby taka dywidenda pozostała w ramach naszego państwa – trzeba by te banki znacjonalizować czyli właścicielem musiałby być Skarb Państwa. Natomiast jeśli przekażemy to nawet do kapitału rodzimego, ale prywatnego, to nie ma gwarancji, że ten kapitał, w którymś momencie tę dywidendę nie zacznie wypłacać i transferować ją również gdzieś za granicę – powiedział Mariusz Kękuś, analityk finansowy.

Tak czy inaczej z Polski co roku wypływają miliardy, które mogłyby wesprzeć naszą gospodarkę.

– Co roku z Polski wyjeżdża od 70 do 100 mld zł w postaci zysków legalnych, zysków firm i koncernów zagranicznych i banków – powiedział Janusz Szewczak, główny analityk SKOK.

O potrzebie repolonizacji banków mówił podczas kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, który nie wykluczył próby wykupienia banków od kapitału zagranicznego. W podobnym tonie wypowiadała się także Beata Szydło. W pierwszej kolejności PiS zamierza jednak opodatkować banki choć kształt nowego podatku jeszcze nie jest znany.

 

 

TV Trwam News

 

 

drukuj