fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Marek Belka oficjalnie kandydatem na szefa EBOR

Znany jest oficjalny kandydat Polski na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Marek Belka został oficjalnie zgłoszony na to stanowisko jako polski kandydat.

Odpowiednie dokumenty w tej sprawie podpisał wiceminister finansów Leszek Skiba, przedstawiciel naszego kraju w Radzie Gubernatorów EBOR.

Wcześniej gubernatorzy banku otrzymali od przewodniczącego Rady Gubernatorów, ministra gospodarki i finansów Włoch – Pier Carlo Padoana pismo informujące o możliwości zgłaszania swoich kandydatur na prezesa.

Kandydaturę Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju potwierdziła wczoraj na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

– Zawsze w takich wyborach, na ważne stanowiska, trwają zakulisowe rozmowy i toczą się rozmowy dyplomatyczne. Tak, powiedziałam w jednym z wywiadów prasowych, że pan Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu i zgłaszamy go oficjalnie – oznajmia premier Beata Szydło.

Nominacje wraz z CV kandydatów powinny zostać przekazane do sekretarza generalnego EBOR w terminie do 11 marca 2016 r. przez gubernatora lub wicegubernatora.

Marek Belka jest obecnie szefem NBP. Jego kadencja wygasa jednak w czerwcu br. W lipcu wygasa z kolei kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.

RIRM

drukuj