Białystok. 95. rocznica „największej bitwy w dziejach miasta”

W Białymstoku upamiętniono w sobotę 95. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 1920 roku, nazywanej „największą bitwą w dziejach miasta”. W miejscach związanych z tamtymi wydarzeniami, m.in. przy pomniku Józefa Piłsudskiego, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody rozpoczęły się przed południem, kiedy przy kilku pomnikach w mieście złożono kwiaty. W samo południe odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej przy pomniku marszałka Piłsudskiego na głównym placu w mieście – Rynku Kościuszki.

Uroczystości zakończy dzisiaj wieczorem Mszą Św., która zostanie odprawiona przy Pomniku Ofiar Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku.

Choć w Białymstoku nie brakuje miejsc upamiętnienia bitwy z 22 sierpnia 1920 roku, jej historia nie jest w mieście zbyt znana. Kojarzona jest raczej z obchodami rocznic bestialskiego mordu na kilkunastu mieszkańcach Białegostoku, przedstawicieli czterech wyznań, dokonanego przez Sowietów 20 sierpnia 1920 roku. W miejscu tych tragicznych zdarzeń stoi pomnik, przy którym rokrocznie odbywają się uroczystości.

Bitwa z 22 sierpnia 1920 roku nazywana jest przez historyków „największą bitwą w dziejach Białegostoku”. W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza.

Oddziały I Dywizji Piechoty Legionów ścigające – cofające się spod Warszawy armie bolszewickiego Frontu Zachodniego – starły się tam wówczas z wojskami wroga.

Jak opisują historycy, wielkie zwycięstwo zostało odniesione garstką żołnierzy, którzy przez kilkanaście godzin krwawych walk ulicznych skutecznie powstrzymywali odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem „zupełnej klęski” 16. armii sowieckiej.

Strona polska miała 32 zabitych i 200 rannych, bolszewicy – około 600 zabitych i rannych, 8 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 124 karabiny maszynowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl