fot. PAP/Maciej Kulczyński

Inauguracja obchodów Roku Edyty Stein

We Wrocławiu zainaugurowano obchody Roku Edyty Stein, patronki Europy. Mija 130 lat od jej urodzin oraz 80 lat od męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Zginęła w Auschwitz-Birkenau. Zagazowana razem ze swoją siostrą Rosą. Jej ciało Niemcy spalili w obozowym krematorium. Św. Edyta Stein, męczennik, kobieta, która wychowana w rodzinie żydowskiej, przeszła na katolicyzm. Przyjęła Chrzest święty. Rozwijała się naukowo. Wybrała życie zakonne. Przyjęła imię: Teresa Benedykta od Krzyża.

 – Wagę jej świadectwa, jej rozmyślań, jej dzieł filozoficznych, teologicznych docenił najważniejszy Polak w tysiącletniej historii – zauważył Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Św. Jan Paweł II, który uczynił św. Edytę Stein patronką Europy.

 – Też filozof, też teolog. W dodatku zafascynowany tym samym nurtem teologicznym, fenomenologii, w którym to nurcie odnalazła się Edyta Stein, uczennica Heidegger czy Husserla – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1556629617875845120

Jarosław Sellin brał dziś udział w inauguracji Roku Edyty Stein we Wrocławiu. Wydarzenia związane z 80. rocznicą jej śmierci będą odbywały się jeszcze w Auschwitz, a także między innymi w Paryżu, Kolonii i holenderskim Echt.

Miejsce, które przypomina jej niezwykłą historię, znajduje się jednak na Dolnym Śląsku. To Muzeum przy ulicy Nowowiejskiej 38, o które troszczy się Towarzystwo im. Edyty Stein.

– Naszym wielkim osiągnięciem jest pozyskanie, wyremontowanie i utrzymanie domu rodzinnego patronki Europy, która przyciąga dziś pielgrzymów z całego świata – podkreślił ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein.

Także we Wrocławiu w kościele św. Michała Archanioła znajduje się kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża. Uroczystej inauguracji Roku Edyty Stein towarzyszyło zasadzenie dębu w parku jej imienia.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl