By Ency - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9379757

Rosyjska ambasada w Polsce przedstawiła informacje wypaczające obraz II wojny światowej

Rosja kolejny raz wypacza obraz II wojny światowej. Rosyjska ambasada w Polsce napisała w tym tygodniu na Twitterze o tym, że Armia Czerwona w styczniu 1945 roku wyzwalała Polskę od hitlerowców.

Wpis pojawił się w rocznicę rozpoczęcia ofensywy Armii Czerwonej w kierunku Berlina. Ambasada Rosji odnotowując to wydarzenie napisała w sieci, że celem ofensywy ,,było wyzwolenie Polski od hitlerowców”.

Do kwestii tzw. wyzwalania naszego kraju przez Sowietów w styczniu 1945 roku wielokrotnie odnosił się już Instytut Pamięci Narodowej. Jego przedstawiciele podkreślali, że takie przedstawianie wydarzeń stoi w sprzeczności z wiedzą historyczną.

Kreml i posłuszne mu wojska zniewalały bowiem Polskę. Działo się to także przed styczniem 1945 r. – mówi w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja historyk, prof. Jan Żaryn.

– Od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. Armia Czerwona i NKWD spacyfikowały cały teren, który wówczas zajmowała. Pacyfikacja objęła przede wszystkim struktury polskiego państwa podziemnego, m.in. okręgu białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego. Tam dokonano wywózek dowódców okręgów Armii Krajowej, tam także wielomilionowa rzesza żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej zainstalowała władzę narzuconą Polakom, która później rozlała się po całej Polsce, kiedy w styczniu 1945 r. front ruszył na zachód – wyjaśnia prof. Jan Żaryn.

Wkraczając do Polski armia sowiecka kończyła okupację niemiecką, ale nie przynosiła wolności, lecz kolejne zniewolenie i rozbijanie polskiego państwa podziemnego. Przykładem jest m.in. obława augustowska.

RIRM

drukuj