Rosja rozszerza zakaz importu drobiu z Polski

Rosja rozszerzyła zakaz importu drobiu z Polski na kolejne trzy województwa: mazowieckie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie. Tym samym zakaz ten dotyczy już łącznie ośmiu regionów z Polski. Ma to związek z występowaniem wirusa ptasiej grypy.

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego wprowadza restrykcje stopniowo od grudnia ubiegłego roku. Dotyczą one drobiu i jaj inkubowanych, jak również: mięsa i produktów mięsnych z drobiu, a także karm i dodatków do karm.

To bardzo zła wiadomość dla drobiarzy – podkreśla Andrzej Danielak, drobiarz prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców.

– To jest dosyć poważna sprawa dlatego, że ten towar, który miał wyjść poza Polskę, zostaje w kraju. Najprostszym sposobem na upłynnienie nadwyżek jest obniżanie cen i zachęcanie konsumentów do tego, żeby kupowano więcej i spożywano więcej, ale to jest niszczące dla branży, ponieważ w Polsce, od co najmniej pięciu lat, obserwujemy stały spadek cen – zaznacza Andrzej Danielak.

Zakaz importu drobiu oraz jaj inkubowanych do Rosji dotyczy również: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Tak szerokie restrykcje mogą odczuć rosyjscy hodowcy. Jaja inkubowane z importu pokrywają około 30 proc. zapotrzebowania rosyjskich przedsiębiorstw.

 

RIRM

drukuj