fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy apeluje do Rady Europejskiej o potępienie działań Rosji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Rady Europejskiej, by potępiła działania Rosji, którą szef państwa oskarżył o przemycanie ciężkiego sprzętu wojskowego do kraju i atakowanie pozycji zajmowanych przez ukraińskich żołnierzy.

Poroszenko rozmawiał na ten temat z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem – podało biuro prasowe ukraińskiego prezydenta. Rzecznik prezydenta wyjaśnił, że nie chodzi o konkretne incydenty, do których doszło w ostatnim czasie, ale o „wszystkie działania” od wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy między władzami kraju a prorosyjskimi separatystami.

Poroszenko poprosił Van Rompuya, by sprawa Ukrainy została wpisana do programu następnego szczytu szefów państw i rządów UE, który odbędzie się 16 lipca w Brukseli.

Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił Poroszenkę, że na pewno tak się stanie – czytamy w komunikacie biura prasowego.

W miniony weekend na Ukrainie zginęło trzynaście osób. W tej grupie są zarówno cywile jak i żołnierze. Trzydzieści siedem osób zostało rannych. Z kolei Rosja twierdzi, że jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału ze strony Ukrainy w rosyjskim mieście przy granicy z Ukrainą. Kijów zaprzecza tym oskarżeniom.

RIRM

drukuj