fot. flickr.com

Ukraina: zatrzymano byłego wiceministra gospodarki podejrzewanego o zdradę stanu

Na Ukrainie w związku z podejrzeniem o zdradę stanu zatrzymano dziś b. wiceministra gospodarki Jurija Browczenkę, który zajmował się zamówieniami obronnymi w rządzie b. premiera Wołodymyra Hrojsmana. Według mediów mógł on współpracować ze służbami specjalnymi Rosji.

Jurij Browczenko został zatrzymany na podkijowskim lotnisku Boryspil przez kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

SBU nie podała nazwiska zatrzymanego; w komunikacie poinformowała jedynie, że chodzi o byłego wiceministra, podejrzewanego o działania na szkodę dla obronności państwa. Jego nazwisko podały media.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że były urzędnik we współpracy z przedstawicielami dwóch ukraińskich firm państwowych „działał wbrew interesom Ukrainy na korzyść zagranicznej firmy”.

„Podpisali oni z cudzoziemcami niekorzystny kontrakt na wykonanie i dostawę linii produkcyjnej pocisków artyleryjskich o wartości ponad 16,5 mln USD” – ogłosiła Służba.

Z tej sumy ponad 8,2 mln USD wyprowadzono do rajów podatkowych, a następnie podzielono między uczestników tego schematu.

„Zagraniczna firma nie dostarczyła na Ukrainę zamówionego sprzętu. Działania te zagroziły dostawom pocisków dla Sił Zbrojnych Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji” – poinformowano w komunikacie.

SBU nie ujawniła, z którego kraju pochodzą przedstawiciele „zagranicznej firmy”, jednak media donoszą, że może być ona związana ze służbami specjalnymi Rosji.

W ubiegłym tygodniu w Kijowie aresztowano byłego zastępcę sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeha Hładkowskiego. W przeszłości był on partnerem biznesowym poprzedniego prezydenta Petra Poroszenki.

Ołeh Hładkowski jest uczestnikiem skandalu korupcyjnego, związanego z przemytem części zamiennych do sprzętu wojskowego z Rosji oraz ich sprzedaży po zawyżonych cenach państwowemu koncernowi zbrojeniowemu Ukroboronprom.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl