fot. PAP/Mateusz Marek

Prezes IPN: Nagranie ze spotkania A. Michnika i W. Jaruzelskiego nie jest zaskoczeniem

Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit „Solidarności” i komunistów – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.

Zdaniem prezesa IPN materiały opublikowane przez Telewizję Polską są jednym ze świadectw procesów zachodzących po 1989 r. Jego zdaniem proces nawiązywania coraz bliższych kontaktów pomiędzy częścią dawnej opozycji antykomunistycznej, a byłymi przedstawicielami reżimu był już opisywany przez historyków.

„Na tym nagraniu widzimy głęboki szacunek Adama Michnika wobec Wojciecha Jaruzelskiego. To pokazuje problem sprawiedliwości transformacyjnej po 1989 r. Nie jestem zaskoczony stylem, ani poziomem tej rozmowy” – podkreślił. Dodał, że „problemy z polską transformacją są uosobione na tych nagraniach” – powiedział dr Karol Nawrocki.

Zdaniem prezesa IPN już sama „obecność Wojciecha Jaruzelskiego w polskim życiu politycznym po 1989 r. niszczyła możliwości budowania polskiej demokracji”. W jego opinii atmosfera polityczna w latach dziewięćdziesiątych wpłynęła na zaniechanie rozliczenia systemu komunistycznego.

„System transformacji ustrojowej sprawił, że dziś Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się sprawami, które powinny zostać załatwione w latach dziewięćdziesiątych. Należy pamiętać, że obecność postkomunistów generałów i korpusu agentury państwa kolonialnego służącej obcej racji stanu psuła rodzące się państwo demokratyczne” – powiedział prezes IPN.

W czwartek wieczorem w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP1 zostały pokazane nieznane dotąd fragmenty nagrania z warszawskiej willi generała Wojciecha Jaruzelskiego z nocy 12 na 13 grudnia 2000 roku, a więc w rocznicę stanu wojennego, na których pojawia się redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Na nagraniu, w rozmowie z Teresą Torańską w obecności Wojciecha Jaruzelskiego, Adam Michnik nazywa Jaruzelskiego polskim patriotą, „facetem, który kocha się w Polsce bez wzajemności”, deklaruje, że go kocha, a także ocenia, że „bez ciebie nic by nie było Wojtku, nic”. Adam Michnik podkreślał także, że „Jaruzelski marzył o szklanych domach Żeromskiego” i dążył do budowy „Polski prosowieckiej, a nie sowieckiej”. Wspominał także pierwsze spotkanie z Wojciechem Jaruzelskim. Występujący w programie Anity Gargas były działacz Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” Krzysztof Wyszkowski określił zaprezentowane materiały jako „kulisy powstawania III RP”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl