fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] F. Frąckowiak o zmianie nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet: Prawa kobiet są częścią praw człowieka, a podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia

Propozycja zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet jest propozycją polityczną, która ma na celu ukazanie, że te środowiska przejmują najważniejsze obszary i symbolikę. Chodzi o to, by ujmować miejsc, które są upamiętnieniami polskiej niepodległości, na rzecz tego typu inicjatyw. Prawa kobiet są częścią praw człowieka, a pierwszym podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia – akcentował Filip Frąckowiak, warszawski radny PiS, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rada Warszawy przyjęła petycję w sprawie zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Przeciw uchwale głosowali wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości, radna niezależna i jeden radny Koalicji Obywatelskiej.

– Zasługi Dmowskiego są niepodważalne, w szczególności na arenie międzynarodowej, jeśli chodzi o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Oddzielną kwestią jest myśl światopoglądowa Romana Dmowskiego. Chodzi o to, by ujmować miejsc, które są upamiętnieniami polskiej niepodległości, na rzecz tego typu inicjatyw. Uzasadniałem na Radzie Warszawy, że nic nie stoi na przeszkodzie – czytałem o tym także w „Naszym Dzienniku” – aby znalazło się miejsce, które upamiętniałoby wspaniałe Polki w naszej tysiącletniej historii. Na pewno znalazłby się szeroki konsensus z właściwym uzasadnieniem – zwracał uwagę Filip Frąckowiak.

Radny miasta stołecznego Warszawy dodał jednak, że inicjatorom projektu zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet nie chodzi o kompromisowe stworzenie miejsca upamiętniającego zasługi kobiet w historii Polski.

– Autorzy inicjatywy to szeroko rozumiane środowisko tzw. strajku kobiet. Pojawiają się te same argumenty, które pojawiały się na manifestacjach. Jednym z nich jest to, że w Warszawie nie ma dostatecznie dużo ulic, które upamiętniają kobiety. (…) Inicjatorzy chcieliby, aby zmiana odbywała się w atmosferze awantury, skandalu. To rzeczywiście jest skandal. Nie po to Rada miasta stołecznego Warszawy w 1995 roku nadawała tę nazwę, żeby dzisiaj zmieniono ją z powodu organizowania w tym miejscu manifestacji i bieżącej dyskusji politycznej. Co by było, gdyby te manifestacje rozpoczynały się na placu Zamkowym? – zastanawiał się gość „Aktualności dnia”.

– Propozycja zmiany (nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet – przyp. red.) jest propozycją polityczną, która ma na celu ukazanie, że te środowiska przejmują najważniejsze obszary i symbolikę. (…) Nie przeszkadza im to, że pan prezydent Trzaskowski zaplanował na drugą połowę bieżącej dekady, by rondo zamieniło się na skrzyżowanie. Plany są już realizowane przez warszawski Ratusz. Ustawa nazewnicza nie pozwala nazywać zwykłych skrzyżowań, czyli ta nazwa i tak by zniknęła – zauważył warszawski radny.

Filip Frąckowiak wspomniał, że autorami inicjatywy zmiany nazwy ronda są osoby powiązane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Feministki podczas manifestacji domagały się przede wszystkim prawa do zabijania dzieci nienarodzonych.

– Prawa kobiet są częścią praw człowieka, a pierwszym podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia. Ta sprawa powinna być wyjaśniona na tym poziomie. Zgoda wobec takiej nazwy mogłaby być tylko pod warunkiem, jeśli nie godzi ona w prawo człowieka, także nienarodzonego, do życia – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Filipem Frąckowiakiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl