fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Płk Kukliński otrzyma dziś odznaczenie państwowe oraz nominację

Płk Ryszard Kukliński otrzyma odznaczenie państwowe oraz nominację generalską. Akt nadania stopnia generalskiego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbierze dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak. 

Płk Kukliński został pośmiertnie mianowany przez prezydenta na stopień generała brygady, na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza.

Postulat o awans dla płk. był składany kilkukrotnie przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Rzecznik porozumienia dr Jerzy Bukowski podkreśla, że nominację dla Kuklińskiego blokowały postkomunistyczne grupy oficerów.

– Przeszkodą było głównie to, że obawiano się, iż awans dla Kuklińskiego, tudzież Order Orła Białego, może nawet bardziej awans generalski (bo to linia wojskowa) zantagonizuje środowiska oficerów.  Że w dalszym ciągu jest na tyle mocna w Wojsku Polskim postkomunistyczna grupa oficerów, którzy nie mogą znieść tego, że Kukliński zachował się jak bohater. Oni nie mieli tej odwagi, blokowali to i zyskiwali oczywiście poparcie u prezydentów Kwaśniewskiego i Komorowskiego, a prezydent Lech Kaczyński liczył, w ewentualnie drugiej kadencji, także na głosy lewicy, dlatego chciał to odłożyć – mówi Jerzy Bukowski.    

Płk Ryszard Kukliński narażając własne życie zdobył w Moskwie i przekazał USA plan agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO.

RIRM

drukuj