fot. jasnagora.com

„Sztafeta” w walce o niepodległość Polski w Amerykańskiej Częstochowie na obchodach rocznicy stanu wojennego

„Sztafetą” w walce o niepodległość Polski nazwali organizatorzy uczestników uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie z okazji 41. rocznicy stanu wojennego. W niedzielę wzięli w niej udział m.in. represjonowani wówczas członkowie „Solidarności” mieszkający teraz w USA.

Do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Pensylwanii uroczystości przybył też prześladowany po strajku stoczniowców w Gdyni w 1970 roku Włodek Ilnicki. Powitano też Sybiraczkę Helenę Knapczyk.

Za poświęcenie i ofiarność dziękował im komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Tadeusz Antoniak. Nazwał ich „sztafetą” w walce o niepodległość Polski.

Dyrektor Muzeum i Instytutu Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego, Filip Frąckowiak przypomniał o wsparciu papieża Jana Pawła II dla „Solidarności”. Wskazał na rolę ówczesnego pułkownika Kuklińskiego, którego działania przyczyniły się do uniknięcia sowieckiej napaści na Polskę. Mówił o swym więzionym ojcu Józefie Szaniawskim.

„Tuż po porozumieniach sierpniowych Rosjanie naciskali na przywództwo komunistyczne w Polsce, aby rozwiązało kwestię >>Solidarności<<. Generał Jaruzelski zwrócił się do sekretarza generalnego KC KPZR Breżniewa, aby to armia radziecka >>oczyściła Polskę z Solidarności<<, co było Sowietom nie na rękę. O tych wszystkich sprawach Kukliński poinformował Amerykanów” – wskazał Filip Frąckowiak.

Jego zdaniem wiele środowisk w USA rozpoznaje Ryszarda Kuklińskiego. Za ważne uznał przypominanie o nim także dzisiaj, w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Silne wsparcie USA dla Polski Frąckowiak łączył z demonstrowaną wielokrotnie w historii postawą Polonii. Zwłaszcza z naciskami na polityków w Waszyngtonie, aby mocniej wspierali ambicje niepodległościowe Polaków.

„Kiedy Amerykanie nie słuchają Polonii i Polaków, w Europie Środkowo-Wschodniej źle się dzieje. Tak było m.in., kiedy nie słuchano raportów Jana Karskiego i Witolda Pileckiego (…). Dzisiaj rola Polonii powinna polegać na zbliżaniu Stanów Zjednoczonych do Polski i Polski do USA. Wzmacnianie aktywności społecznej i politycznej polskich obywateli w Ameryce zawsze przynosi Polsce ogromne korzyści” – akcentował Filip Frąckowiak.

Z przesłaniem w liście do uczestników uroczystości zwrócił się konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 13 grudnia 1981 roku nazwał jedną z najczarniejszych dat we współczesnej historii Polski. Jako najjaskrawszy przykład zbrodni tego okresu podał zabicie dziewięciu górników z Kopalni Wujek.

„Okres ten, naznaczony bohaterstwem osób niegodzących sią na brutalność nie zdołał na trwałe zniszczyć dążenia Polaków do samodzielności i odzyskania suwerenności” – stwierdził Adrian Kubicki.

Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie m.in. Komitet Smoleńsko–Katyński i Kongres Polonii Amerykańskiej złożyli symbolicznie wieńce pod pomnikiem Husarza. W intencji ofiar stanu wojennego sprawowana była Msza święta.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl