fot. Shrine of Our Lady of Czestochowa, Doylestown, PA

W Amerykańskiej Częstochowie uczczono pamięć 46 powstańców styczniowych

Podczas uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) – w 160. rocznicę Powstania Styczniowego – złożyło hołd 46 uczestnikom tego zrywu niepodległościowego żyjących niegdyś w USA. Na niedzielne wydarzenie przybył m.in. ambasador RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Krzysztof Szczerski.

Pamiątkową tablicę z nazwiskami 46 powstańców umieszczono w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Uroczystości przewodniczył komendant naczelny SWAP, Tadeusz Antoniak.

Stały przedstawiciel RP przy ONZ mówił m.in. o Manifeście Tymczasowego Rządu Narodowego z 1863 roku wzywającym narody przedrozbiorowej Rzeczpospolitej – Polaków, Litwinów, Rusinów i Żydów – do zbrojnej walki. Przypomniał o symbolicznym pochówku w Wilnie w 2019 roku straconych w trakcie Powstania Styczniowego osób. W pogrzebie wzięli udział m.in. prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

Krzysztof Szczerski powrócił też do kolejnego rozdziału w historii walk niepodległościowych, tym razem Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą.

„Podobnie dzisiaj o to samo walczymy i modlimy się, żeby Pan Bóg dał nam łaskę, żeby wygrać po raz kolejny wolność dla naszego regionu. Żeby wygrać wojnę na Ukrainie” – powiedział ambasador.

Konsul RP w Nowym Jorku, Stanisław Starnawski, uznał niedzielne spotkanie za niezwykle ważne. Zwłaszcza że weterani polsko-amerykańscy byli zawsze nośnikiem tradycji wolnościowych, narodowych i kultury polskiej.

„Było tak od Powstania Styczniowego, poprzez walkę żołnierzy Armii Błękitnej generała Hallera i Powstania Warszawskiego. Dzisiaj weterani wspominają i honorują swoich poprzedników” – dodał Stanisław Starnawski.

Niedzielną uroczystość wypełniła m.in. uroczysta msza święta, złożenie wieńców pod pomnikami Teofila Starzyńskiego, twórcy Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, oraz Żołnierzy Wyklętych.

Wśród przybyłych do Amerykańskiej Częstochowy znaleźli się zastępca attaché obrony ambasady RP w Waszyngtonie ppłk Karol Budniak, naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań, Sybiraczka Helena Knapczyk, przedstawiciele Sokolstwa Polskiego, Klubów Gazety Polskiej, organizacji polonijnych, harcerze i młodzież szkolna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl