Ks. bp A. Długosz w Doylestown: Rodzina najważniejszą wspólnotą

„Najważniejsza wspólnota to rodzina” – powiedział ks. bp Antoni Długosz podczas XVII pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Biskup pomocniczy częstochowski przewodniczył Eucharystii w pensylwańskim Doylestown.

Ks. bp Antoni Długosz w homilii odniósł się do wartości rodzinnych. „Często człowieka nazywa się <<istotą społeczną>>, ponieważ od urodzenia aż do śmierci żyjemy wśród ludzi. Najważniejsza wspólnota to rodzina (…), ciągle wracamy do wspólnoty rodzinnej, bo przecież tę wspólnotę na początku dziejów ludzkości zakłada Pan Bóg” – podkreślił.

­ W tej naszej rodzinie przeżywamy różne wydarzenia: imieniny, urodziny, szczególnie święta kościelne – Boże Narodzenie, Wielkanoc. Ale także w szczególny sposób dziękujemy Panu Bogu za wielką, wspaniałą rodzinę, a tą rodziną jest Polska – nasz kraj, nasza trzecia matka – mówił ks. bp Antoni Długosz.

Obok Chrztu Polski, za najważniejsze wydarzenie w historii naszego kraju Ksiądz Biskup uznał 16 października 1978 r. – dzień wyboru naszego rodaka ks. kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu.

Kochaliśmy Ojca Świętego bardzo. Dlatego, że bardzo trudną historią życia Pan Jezus przygotował go do szczególnych zadań, by nie było bariery między nim a ludźmi. (…) Ojciec Święty w ciszy związał się z Matką Bożą. Jego hasło biskupie, papieskie „Cały Twój Maryjo” mówi o więzi dziecka z matką – wskazał ksiądz biskup.

Na zakończenie homilii ks. bp Antonii Długosz zwrócił się szczególnie do Polonii. „Mamy jednoczyć, a nie dzielić” – podkreślił.

Ten antropocentryzm, zatroskanie o ludzi – niech nam towarzyszy. Kochani, szczególnie tutaj, kiedy jesteście ambasadorami naszego kraju. Trzymajcie się razem! Ja znam sytuację Polonii w różnych państwach. Umieją się trzymać razem Żydzi, Ukraińcy, a Polacy często są podzieleni. Chciejcie w parafiach tworzyć prawdziwe rodziny pomagające sobie nawzajem, aby przez was niósł pomoc Jezus Chrystus – wezwał ksiądz biskup.

Ks. bp. Antoniemu Długoszowi podziękował o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Założyciel i Dyrektor Radia Maryja,  połączył się telefonicznie z uczestnikami pielgrzymki. Redemptorysta wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom i organizatorom spotkania w Doylestown.

Amerykańska i kanadyjska Polonia już po raz XVII spotkała się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w USA. Co roku zawierza tam Matce Bożej Częstochowskiej swoje troski i radości oraz wszelkie inicjatywy, których podejmuje się Rodzina Radia Maryja.

 

RIRM

drukuj