I Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego na Kujawach

W  dniu 20 czerwca bieżącego roku, o godzinie 8.30, na stacji kolejowej w Nieszawie- Wagańcu uroczyście rozpoczęto I Rajd Rowerowy Szlakiem Powstania Styczniowego na Kujawach.

Imprezę zorganizowali Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Aleksandrowie Kujawskim, reprezentowany przez 13 Aleksandrowską Drużynę Harcerek „Wataha” i 16 Aleksandrowską Drużyną Harcerzy im. Romualda Traugutta,  na czele z drużynowymi pwd Aleksandrą Jachimek wędr i HO Dariuszem Jankowskim, a także panowie dr Wojciech Skotnicki i Marian Krzysztof Gołębiewski.

Wyprawa, której pomysł skierowano głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, miała na celu uczczenie i upamiętnienie wydarzeń Powstania Styczniowego na terenie obecnego powiatu aleksandrowskiego. Rajd włączał się w ogólnopolskie świętowanie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, któremu jednocześnie poświęcony jest 2013 rok. Objazd, w korzystny dla zdrowia i kondycji oraz atrakcyjny sposób przedstawił uczestnikom miejsca pamięci związane z Powstaniem Styczniowym, odświeżył i ubogacił wiedzę z zakresu lat 1863- 1864,  a także zwrócił uwagę na istotę polskiego patriotyzmu i wagę jego dzisiejszego znaczenia.

Trasa przejazdu, nie została wybrana przypadkowo. W początkowej fazie, podjęto próbę odtworzenia szlaku przemarszu straży przybocznej dyktatora Powstania, generała Ludwika Mierosławskiego. Dlatego z Nieszawy-Wagańca, ponad 80 uczestników udało się do Niszczew, gdzie na boisku tamtejszej szkoły podstawowej upamiętniono postój powstańców. Po krótkim odpoczynku, rowerzyści przemieścili się do Łówkowic, skąd powiększoną o kolejnych uczestników kolumną przybyto do Konecka. Tam też uroczyście odsłonięto, ufundowaną przez Wójta Gminy Koneck Ryszarda Borowskiego, tablicę ku czci dziedzica, Romana Biesiekierskiego, pozbawionego majątku i zesłanego na Syberię za pomoc w organizacji Powstania. Z Konecka, już ponad 130 kolarzy odwiedziło kolejno Służewo i Ośno, by aktem poświęcenia rowerów i mszą świętą w intencji obrońców niepodległości Polski, zakończyć imprezę w Raciążku.

Ku radości organizatorów, rajd spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która chętnie znosiła trudy jazdy w pełnym, czerwcowym słońcu, a także z zainteresowaniem wsłuchiwała się w krótkie wykłady wygłaszane na każdym z postojów przez dr Wojciecha Skotnickiego. Mając jednak świadomość, iż pomysł nie zostałby zrealizowany bez przychylności wielu osób, należy podziękować  wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji wyprawy. W pierwszej kolejności dziękujemy panu Janowi Kościerzyńskiemu- Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Aleksandrowskiego, za objęcie imprezy patronatem. Podziękowania składamy też osobom i instytucjom, które wsparły  rajd: Wójtowi Gminy Aleksandrów Kujawski, Wójtowi Gminy Bądkowo, Wójtowi Gminy Koneck, Wójtowi Gminy Raciążek, Wójtowi Gminy Waganiec, a także biurowi poselskiemu dr Zbigniewa Girzyńskiego. Dziękujemy też przedsiębiorstwu BIN sp.z.o.o., Zakładowi Masarsko Wędliniarskiemu „SMAKOSZ” z Bądkowa oraz Zakładowi Rzeźniczo Wędliniarskiemu ze Śliwkowa.

Nie ulega wątpliwości, że raz podjęte ryzyko organizacji tak istotnego wydarzenia nie pójdzie na marne i uda się Rajd Śladami Powstania Styczniowego wpleść w lokalną, corocznie powtarzaną tradycją.

Aleksandra Jachimek

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl