fot. pixabay.com

Fundusz Spójności tematem wielu dyskusji

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o zagrożeniu wypłaty środków na Krajowy Plan Odbudowy, a także środków z polityki spójności. Do sprawy odnieśli się politycy m.in. premier RP Mateusz Morawiecki.

Fundusz Spójności wspiera między innymi inwestycje na rzecz środowiska. W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia medialne o zagrożeniu wypłat środków dla Polski. Ma to związek z rzekomym brakiem praworządności w naszym kraju.

„Nie otrzymaliśmy żadnych oficjalnych dokumentów z Komisji Europejskiej potwierdzających doniesienia medialne, że środki z polityki spójności są zagrożone. Polska przekazała 7 marca Komisji Europejskiej stanowisko, że spełnia warunek dotyczący stosowania w naszym kraju Karty Praw Podstawowych” – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

To zdanie podziela prezes Rządowego Centrum Legislacji, prof. Krzysztof Szczucki.

To są niepotwierdzone informacje, które mają podważyć wiarygodność rządu polskiego i wiarygodność naszych działań. (…) Rozmawiałem z ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na ten temat i upewnił mnie, że nie ma sygnałów z Komisji Europejskiej, które wskazywałyby, że środki mogą być zablokowane – poinformował prof. Krzysztof Szczucki.

Profesor zaznaczył, że Polska prezentuje silną pozycję w Unii Europejskiej, a dowodem na to mają być, chociażby negocjacje dotyczące zakupu amunicji dla Ukrainy. O sprawę funduszy z polityki spójności był pytany również premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w obradach szczytu Unii Europejskiej.

Nie ma problemów z wykonaniem Karty Praw Podstawowych, w związku z tym nie ma też problemów z funduszami spójności – mówił szef polskiego rządu.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapewnia, że środki z budżetu Unii Europejskiej są regularnie wypłacane, np. te w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl