fot. www.gov.pl

Rozpoczynają się prace zespołu ds. Krajowego Planu Odbudowy

Ruszają prace rządowo-samorządowego zespołu ds. Krajowego Planu Odbudowy. Gremium to ma m.in. dyskutować, w jaki sposób zostaną wydatkowane środki z KPO. Jest to pula blisko 36 mld euro.

Jak wylicza dziś Dziennik Gazeta Prawna, nominalnie najwięcej środków będzie w dyspozycji sektora rządowego. Mowa o ok. 13,5 mld euro. Dwa pozostałe działy: prywatny i samorządowy będą wydatkowały niemal identyczne kwoty po ponad 11 mld euro.

To środki m.in. na infrastrukturę drogową i kolejową, cyfryzację czy służbę zdrowia. [KPO] jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. We wtorek Sejm przyjął projekt dot. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE. [czytaj więcej]

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1389643954296139778

Podczas debaty poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk podkreślał, że to olbrzymie środki dla Polski, w tym ponad 250 mld zł dla samorządów.

– Krajowy Plan Odbudowy to jeszcze ochrona środowiska, zmniejszenie energochłonności (ponad 6 mld euro), to transformacja cyfrowa (ponad 3 mld euro) czy elektormobilność i zielona energia (ponad 6 mld euro). W tym na sam tabor autobusowy jest przeznaczony ponad miliard euro dla samorządu. Kolejna pozycja to ochrona zdrowia (ponad 4 mld euro), m.in. dofinansowanie podmiotów leczniczych, w tym przeznaczenie ponad 900 mln euro (łącznie z pożyczkami, ale 700 mln z samych dotacji) dla szpitali powiatowych – mówił polityk.

PiS chce, aby Senat na najbliższym posiedzeniu 12-14 maja zajął się ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19.

Wicemarszałek Senatu, Gabriela Morawska-Stanecka, powiedziała we wtorek, że w najbliższym czasie „w kalendarzu prac Senatu nie ma mowy o tej ustawie”.

RIRM

drukuj