fot. PAP/Tomasz Wiktor

Min. Z. Ziobro o możliwym niewypłaceniu środków z Krajowego Planu Odbudowy

Unia Europejska ma wilczy apetyt – skomentował w poniedziałek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej o tym, iż Polska nie spełniła jeszcze wszystkich zobowiązań, umożliwiających wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Konsekwentnie przestrzegałem, że Unia Europejska ma wilczy apetyt. I w sporze o tzw. Izbę Dyscyplinarną – jak to przedstawiała Komisja Europejska – nie chodzi o żadną Izbę Dyscyplinarną i żadną praworządność, tylko chodzi o obalenie tego rządu i doprowadzenie do tego, aby Donald Tusk wrócił do władzy” – mówił minister podczas konferencji prasowej w Gliwicach.

Szef resortu sprawiedliwości, a zarazem lider Solidarnej Polski – jednego z ugrupowań tworzący rząd Zjednoczonej Prawicy – był m.in. pytany o komentarz do niedawnych wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen i wiceprzewodniczącej Komisji, Very Jourovej, według których Polska nie spełniła dotąd oczekiwań Komisji Europejskiej odnośnie praworządności, co nadal blokuje wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Mamy kolejne oszustwo ujawnione w ostatnim czasie – bo przecież polski premier i polski prezydent, po negocjacjach jakie prowadzili z Komisją Europejską (…) byli przekonani, że Unia Europejska wypłaci Polsce te środki – a dziś dowiadujemy się, że tak być może nie będzie. Przed tym właśnie przestrzegałem: nie należy ulegać Unii Europejskiej, czy to w polityce energetycznej czy to w polityce tzw. praworządności, bo nie o praworządność tu chodzi, a o interesy – interesy głównych graczy w Unii Europejskiej” – mówił Zbigniew Ziobro.

Według jego hipotezy w kwestii tego o co toczy się gra.

„Berlin i Paryż ustaliły, iż chcą przebudować Unię Europejską w jedno państwo (…) Ten postulat wprowadził do swojego programu rządowego pan kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Oni doskonale wiedzą, że rząd Zjednoczonej Prawicy na to się nie zgodzi, a oni bardzo chcą to zrealizować – i zrobią wszystko, aby ten rząd wywrócić. I o to idzie gra” – dodał lider Solidarnej Polski.

„Dlatego nie należy ulegać Unii Europejskiej. Należy widzieć, umieć ocenić jakie są intencje drugiej strony, naszych partnerów (…) z Unii Europejskiej. To nie pierwszy raz, kiedy przedstawiciele Unii Europejskiej oszukują” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Dodał, że na unijnym szczycie w Brukseli w grudniu 2020 r. premier Mateusz Morawiecki miał uzyskać zapewnienie, iż mechanizm warunkowości, czy też – jak mówił – „szantaż przy okazji Krajowego Planu Odbudowy” nie będzie wobec Polski użyty.

„Przestrzegałem, że niekoniecznie należy wierzyć europejskim politykom, bo politycy zachodnioeuropejscy mają to do siebie (…), że potrafią jeszcze lepiej kłamać niż polscy. Oni mają w tym interes. A my powinniśmy znać swoje interesy i prowadzić z nimi twardą grę. Gdyby weta wobec ówczesnego programu Krajowego Planu Odbudowy, budżetu zostały prze Polskę użyte – to z całą pewnością bylibyśmy dzisiaj w nieporównanie lepszej sytuacji” – ocenił minister sprawiedliwości.

„Uleganie Unii Europejskiej to jest droga donikąd. To droga w przepaść – bo będą stawiane kolejne żądania i w konsekwencji zakończy się tym, iż Unia Europejska powie, że i tak nie da pieniędzy, dopóki Donald Tusk i ulubieńcy Komisji i Berlina nie zostaną powołani i nie przejmą sterów rządów w Polsce” – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Prezes Solidarnej Polski zadeklarował także, iż jego ugrupowanie nigdy nie zaakceptuje opodatkowania właścicieli samochodów zasilanych benzyną, olejem napędowym czy gazem. Takie rozwiązanie jest – jak mówił Zbigniew Ziobro – jednym z tzw. kamieni milowych, wymaganych do realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Według niego, intencją takiego rozwiązania jest głównie skłonienie Polaków do kupowania aut elektrycznych od zachodnich koncernów.

„Solidarna Polska mówi temu stanowczo >>nie<<” – oświadczył Zbigniew Ziobro nazywając kredytową część Krajowego Planu Odbudowy „lichwiarską”.

W miniony czwartek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, iż niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wejdzie w życie 15 lipca. Jej głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

„Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała” – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Litomyślu, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy”.

„Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej (…) Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę. Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez Unię Europejską 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Komisja Europejska zaznaczyła m.in. że polski Krajowy Plan Odbudowy „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl