Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły dziś polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzja zapadła na posiedzeniu unijnych ministrów finansów w Luksemburgu.
Od głosu wstrzymała się jedynie Holandia. To państwo razem ze Szwecją, Belgią i Danią złożyło też deklarację w sprawie konieczności oceny wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych związanych ze zmianami w sądownictwie.
1 czerwca nasz KPO zatwierdziła Komisja Europejska. Przyjęcie go przez państwa unijne to ważny krok w kierunku wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.
Europoseł Beata Kempa podkreśla, że pieniądze te już dawno powinny trafić do Polski.
– Cały ten „chocholi taniec” liberałów i socjalistów, którzy rzucali kłody pod nogi konserwatywnym rządom, należało już przerwać. To są środki na ratowanie gospodarek po COVID-19. Dzisiaj mamy nową sytuację, na którą nałożył się konflikt na Ukrainie i jego skutki: kryzys surowcowy, kryzys energetyczny, kryzys żywnościowy i potężna inflacja. To zatwierdzenie nastąpiło bardzo późno, ale to nie oznacza, że środki są już na koncie – wskazuje poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z KPO Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca. Pozwoli to na złożenie wniosku o wypłatę unijnych środków. Następnie Komisja Europejska będzie miała dwa miesiące na ocenę dokumentu. Pierwsze wypłaty z KPO trafią do Polski prawdopodobnie po wakacjach.
RIRM