UE: blisko 1,5 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji

Komisja Europejska przekaże blisko 1,5 mld euro na pomoc dla syryjskich uchodźców w Turcji. Pieniądze ze specjalnego funduszu – decyzją Komisji – mają trafić na zaspokojenie pilnych potrzeb w takich dziedzinach jak edukacja i ochrona zdrowia.

Środki będą także przeznaczone na projekty infrastrukturalne oraz pomocy socjalnej i materialnej w dziesięciu prowincjach Turcji, gdzie schroniło się najwięcej uchodźców.

Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla telewizji ARD zarzucił Unii Europejskiej, że z obiecanych 3 mld euro na wsparcie dla uchodźców przekazała dotąd jedynie symboliczną sumę około 2 mln euro. W odpowiedzi Komisja Europejska oświadczyła, że Unia wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych w tej dziedzinie.

Wszystko wskazuje na to, że presja ze strony Turcji odnosi zamierzony skutek – ocenił europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

Turcja wynegocjowała w tym porozumieniu z Unią Europejską aż 6 mld euro. To jest wprawdzie do roku 2019, ale 3 mld euro miały być przekazane bardzo szybko. Po puczu wojskowym prezydent Erdogan wygłosił takie przemówienie informujące o tym, że Unia Europejska nie wywiązuje się z tego porozumienia i nie przekazuje środków finansowych. Zagroził on, że jeżeli tak to będzie dalej wyglądało, to wycofuje się z zobowiązań polegających na pilnowaniu przez wojsko granicy turecko-greckiej. Wszystko wskazuje na to, że pod tą presją Unia zdecydowała się przekazać kolejną dużą sumę pieniędzy – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Do tej pory UE przeznaczyła 740 mln euro na wsparcie uchodźców w Turcji. Po wczorajszej decyzji kwota ta wzrasta do ponad 2 mld euro. Unia zobowiązała się do przekazania na ten cel w sumie 3 mld euro w tym i przyszłym roku.

Jak poinformowała rzecznik KE, w sumie ze środków na pomoc dla uchodźców w Turcji zakontraktowano dotąd 229 mln euro, faktycznie wypłacono 105 mln euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl