fot. pl.wikipedia.org

Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W zestawieniu miast w UE, na 50 najbardziej skażonych aglomeracji, 33 znajdują się w Polsce.

Według szacunków organizacji z tego powodu, co roku umiera przedwcześnie nawet 44 tysięcy Polaków. Przyczyną tego mają być zanieczyszczenia z pieców węglowych stosowanych w domach.

O tym, jak działania należy podjąć w celu poprawy jakości powietrza, mówi poseł Anna Paluch, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji ochrony środowiska.

Przede wszystkim wdrażać takie programy, które promują ekologiczne paliwo, włączają odnawialne źródła energii, jak chociażby geotermia, czyli źródła ciepła, które nie emitują nadmiernej ilości zanieczyszczeń. Należy wprowadzić termomodernizacje budynków, czyli sprawić, żeby zapotrzebowanie energetyczne było coraz mniejsze – zaznaczyła Anna Paluch

W ubiegłym roku KE skierowała przeciwko nam pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Według komisji  w Polsce nie są przestrzegane unijne przepisy  dot. jakości powietrza.

RIRM

drukuj