fot. PAP/Rafał Guz

Wsparcie dla kandydata na unijnego komisarza

Prezydent Andrzej Duda wspiera Janusza Wojciechowskiego – kandydata Polski na komisarza do spraw rolnictwa Unii Europejskiej. Jeśli Wojciechowski otrzymałby to stanowisko, wówczas byłaby ogromna szansa na wyższe dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników.

Janusz Wojciechowski to były europoseł PiS-u, który obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

– Drogi Januszu, będziemy trzymali kciuki najpierw za twoje powodzenie w wyborach Komisji Europejskiej po to, żebyś ostatecznie tym komisarzem ds. rolnictwa został. A potem będziemy trzymali kciuki, aby udało się wyrównać te dopłaty bezpośrednie w następnej perspektywie do średniej europejskiej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas dożynek w Spale. 

To wielkie zadanie rządzących wobec rolników, które od dawna jest obiecywane. Do tej pory nie zostało zrealizowane przez poprzednie rządzące ekipy. 

– Polscy rolnicy zamiast mieć wsparcie, bo rzeczywiście musieli startować z innego miejsca niż rolnicy europejscy, czyli zamiast dostać dopłaty co najmniej na tym samym poziomie, jak ci na zachodzie, dostali je o wiele niższe. Cóż to ma wspólnego z konkurencyjnością, równością podmiotów w UE? To, że zgodzono się na taki model, to, co zrobili politycy PSL-u, jest zbrodnią na polskim rolnictwie. My dzisiaj stoimy przed ogromną szansą, by te dopłaty wyrównać. To nasze zadanie na te kolejne cztery lata – wskazywał wicepremier Jacek Sasin w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.

Wicepremier zapewniał także o swoim wsparciu dla Janusza Wojciechowskiego.

– Jeśli, mam nadzieję, doprowadzimy ten proces do końca, że tym komisarzem zostanie Janusz Wojciechowski, czyli człowiek, który na temat rolnictwa, wsi, produkcji rolnej wie wszystko. Wie, jakie są potrzeby polskich rolników. Wówczas będziemy mieli skuteczne narzędzie do tego, żeby o tych prawach polskich rolników i o tych sprawach polskiego rolnictwa w UE decydować – dodał. 

Bo polski rolnik – jak podkreślał prezydent Andrzej Duda – musi być traktowany sprawiedliwie, tak jak inni rolnicy w krajach Unii Europejskiej.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że komu jak komu, ale polskiemu rolnikowi to się należy. Polskiemu rolnikowi, który wspiął się na takie wyżyny tej wielkiej sztuki, jaką jest rolnictwo, że dzisiaj już śmiało konkuruje na europejskim rynku, mimo że dostaje niższe dopłaty. To jest Państwa wielka zasługa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników to większy rozwój Polski.

– Wierzę w to głęboko, że kiedy te dopłaty wreszcie zostaną wyrównane, będziecie absolutnie przodować w Unii Europejskiej, pod każdym względem – plonów, ich wydajności, gospodarstw, ich wyposażenia, infrastruktury – dodał prezydent.

TV Trwam News

drukuj