fot. PAP/Przemysław Piątkowski

J. Cieszyński: Już 8 mln wystawionych e-recept

Od początku funkcjonowania systemu e-recept wystawionych zostało ich już 8 milionów – podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przypomniał, że od stycznia 2020 r. recepty w postaci elektronicznej będą wystawiane obowiązkowo.

W poniedziałek, w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach – placówce, w której wystawiono pierwszą e-receptę – odbyła się konferencja podsumowująca działanie tego systemu.

Jak poinformował na konferencji Cieszyński, od początku działania systemu wystawionych zostało 8 mln e-recept. Przypomniał również, że od stycznia 2020 r. recepty w postaci elektronicznej będą wystawiane obowiązkowo.

7 września weszły w życie regulacje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia – największy pakiet zmian, służących przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Dzięki tym zmianom założenie profilu zaufanego ma zostać ułatwione, a tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług.

Skutkiem tych zmian będzie również większa liczba punktów potwierdzających Profil Zaufany, czyli potwierdzony zestaw danych, które w internecie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych. Nowe punkty mają powstać w przychodniach lekarskich. Obecnie w Polsce działa 1500 takich miejsc.

PAP

drukuj