fot. twitter.com

J. Cieszyński: Zobaczymy bardzo wyraźną poprawę w służbie zdrowia

Jeszcze w tym roku mają się skrócić kolejki do lekarzy. Zobaczymy bardzo wyraźną poprawę – zapewnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wiceszef resortu podkreśla, że ma to związek z wrześniową aktualizacją planu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na skrócenie kolejek przeznaczono dodatkowe środki. 300 mln zł trafi na nielimitowane porady specjalistyczne dla każdego podmiotu, który już posiada kontrakt z NFZ.

– Obecnie podmioty przyjmą wszystkich pacjentów, których będą mogły i będą chciały przyjąć. Tak naprawdę w znaczący sposób likwidujemy jedną z przyczyn tych kolejek, mianowicie brak środków na zrealizowanie wszystkich tych wizyt, które były potrzebne – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Zdrowia chce płacić także za efekty. Podmioty, które świadczą usługi, mogą dostać dodatkowe 20 proc. za skrócenie kolejki.

W tym przypadku ma to dotyczyć wybranych specjalności: kardiologii, neurochirurgii, okulistyki i endokrynologii.

Resort zdrowia chce także zatrzymać odpływ lekarzy za granicę oraz zwiększa nabory na kierunki lekarskie. Liczba studiujących medycynę zwiększyła się o 50 proc. w stosunku do poprzednich lat.

RIRM

drukuj