fot. PAP/Piotr Nowak

Wracają restrykcje w związku z epidemią

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym podjęło decyzje o przywróceniu pewnych obostrzeń i rygoru sanitarnego dla  województw: małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego i podkarpackiego. To wynik wysokich przyrostów zakażeń koronawirusa. Dziś po raz kolejny padł rekord – 726 nowych przypadków COVID-19. Zmarło 18 osób.

Zielone, żółte i  czerwone obszary. Tak pod względem epidemiologicznym podzielona jest Polska.

– Te czerwone obszary, gdzie jest najwięcej zakażeń, tam te przyrosty występują. To jest w województwie: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim – tłumaczył minister Łukasz Szumowski.

Łącznie to dziewięć powiatów.

– W związku z tym chcemy w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory – podkreślił minister zdrowia.

Te zostaną także wprowadzone, lecz w nieco mniejszym stopniu, w strefach oznaczonych kolorem żółtym. Łącznie to 10 powiatów.

– Po prostu musimy się trochę otrząsnąć – zasugerował Łukasz Szumowski.

W powiatach czerwonych bezwzględnie obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu. To jednak nie wszystko. Ograniczona została także liczba osób, które będą mogły brać udział w takich uroczystościach, jak wesela, pogrzeby czy inne uroczystości rodzinne.

– Ograniczamy w strefie czerwonej do 50 osób, a w strefie żółtej do 100 osób – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W trosce o zdrowie obywateli nadal pozostają zamknięte kluby i dyskoteki, nie będą odbywały się także duże imprezy masowe. Oganizacja kongresów, wydarzenia sportowe, kulturalne, gastronomia, kina, sanatoria i siłownie – pozostają bez zmian. Jak poinformował minister zdrowia, cały czas trwa wymazywanie osób z ognisk w kopalniach i dużych firmach.

– Chcemy dziennie wymazać w tych zakładach pracy od tysiąca do dwóch tysięcy pracowników na raz – mówił szef resortu.

Dlatego w najbliższych dniach liczba nowych przypadków może oscylować w granicy 700 pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny komunikat, w którym zamieściło najnowsze aktualizacje związane z walką pandemią COVID-19. Więcej informacji [tutaj].

TV Trwam News

drukuj