fot. twitter.com

Niemcy: otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego

W Berlinie zostanie dziś uroczyście otwarty pierwszy zagraniczny odział Instytutu Pileckiego. Placówka będzie mieścić się naprzeciwko Bramy Brandenburskiej.

W otwarciu oddziału instytutu wezmą udział m.in. wicepremier Piotr Gliński, rodzina płk Witolda Pileckiego oraz byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. Placówka będzie promowała historię i kulturę Polski w stolicy Niemiec. Poszerzy też współpracę z niemieckimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi.

Historyk, prof. Mieczysław Ryba zauważa, że oddział Instytutu w Berlinie przede wszystkim odegra dużą rolę w propagowaniu wiedzy o Witoldzie Pileckim

Trzeba absolutnie aktywnie kreować pewne kwestie, wciągać szczególnie elity niemieckie do tego, żeby się z tą postacią zapoznawały. To bohater II wojny światowej i czasów powojennych, który może być wzorem dla całego świata. Postać płk Witolda Pileckiego jest mało znana, a przecież pokazuje postawę Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej, o co toczy się dzisiaj gigantyczny spór. Instytut powinien to propagować. Jednostka ta może odegrać dużą rolę, trzeba tylko dobrze ją wykorzystać – wskazuje historyk.

Inauguracji berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego towarzyszyć będzie m.in. wernisaż wystawy „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.

Instytut Pileckiego został powołany w Warszawie w ub.r. Niewykluczone, że w najbliższym czasie otwarte zostaną kolejne oddziały.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl