fot. https://www.prezydent.pl/

Prezydent A. Duda podpisał nowelizację ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Celem ustawy jest przekształcenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Jak napisano, „zmiana ustawy podyktowana została zmianą uwarunkowań międzynarodowych, do których doszło wskutek wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie 24 lutego 2022 r.”.

W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że dalsze funkcjonowanie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia „w niezmienionym kształcie, wobec braku podobnej instytucji zajmującej się problematyką ukraińską czy białoruską, byłoby odbierane jako wyraźne uprzywilejowanie przez państwo polskie dialogu z Rosją”.

Zaznaczono, że mobilizowanie i organizowanie polsko-rosyjskiego oddolnego dialogu społecznego napotyka dziś ogromne przeszkody – „reżim Władimira Putina czyni bowiem wszystko, aby utrudnić Rosjanom angażowanie się w poważną i uczciwą rozmowę, co do zasady leżącą w długofalowym interesie Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Ponadto, współpraca z analogiczną rosyjską instytucją, powołaną do dialogu, nie przyniosła żadnych wymiernych efektów wskutek decydującego wpływu na jej działalność środowisk nacjonalistycznych i sowietofilskich” – zwrócono uwagę w uzasadnieniu.

Ustawa przewiduje przekształcenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego celem działalności będzie inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.

Do zadań Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego będzie należało: prowadzenie badań naukowych; prowadzenie działalności wydawniczej; upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej; prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej; zwalczanie stereotypów; przeciwdziałanie dezinformacji; organizowanie konferencji, seminariów, wykładów oraz debat publicznych; dofinansowywanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami; prowadzenie programów stypendialnych oraz utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi.

Nowelizacja zakłada ponadto m.in.: likwidację jednego z organów Centrum tj. Międzynarodowej Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia; zmiany w zakresie wymaganej znajomości języków obcych przez Dyrektora Centrum – w miejsce znajomości języka rosyjskiego wprowadzono znajomość języka angielskiego oraz ukraińskiego lub rosyjskiego; podwyższenie limitu maksymalnego z 3 do 15 proc. dotacji podmiotowej określonej w ustawie budżetowej na dany rok przeznaczanej na fundusz stypendialny utworzony w Centrum oraz wprowadzenie regulacji dotyczących pracowników naukowych Centrum (wymagań w zakresie stopni naukowych, obowiązków i uprawnień m.in. w zakresie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni w roku kalendarzowym).

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl