fot. PAP/Marcin Obara

Prawie 1200 projektów może spełniać kryteria do udzielenia wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Prawie 1200 projektów może spełniać kryteria do udzielenia wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczą one różnych dziedzin między innymi energetyki, środowiska, transportu i cyfryzacji.

W ramach instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia odporności do Polski trafi 57 miliardów euro.

– 34 miliardy 200 milionów euro będzie udzielane w postaci pożyczek. Pozostała część – 23 miliardy 100 milionów euro w postaci dotacji – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dodatkowe środki finansowe mają wzmocnić gospodarkę naszego kraju. Będą inwestowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, który powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Weryfikowane obecnie projekty dotyczą różnych dziedzin.

– To przede wszystkim energia i środowisko, cyfryzacja, transport, szeroko rozumiana infrastruktura. To również innowacje, zdrowie, społeczeństwo i spójność terytorialna, czyli wszystkie przedsięwzięcia zgłoszone przez poszczególne regiony – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

O tym, czy dostaniemy środki w 2023 roku, będzie decydował w szczególności spadek realnego PKB w tym i przyszłym roku. Jak dotąd do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło 1198 projektów.

– Naszym zadaniem w tej chwili jest wybrać te projekty, które będą odpowiadać na reformy i wyzwania, które stoją przed nami na najbliższe dwa lata. Żeby skorzystać z dotacji, musimy zrealizować te przedsięwzięcia w najbliższym czasie, podpisać umowy do końca 2022 roku – podsumowała minister funduszy i polityki regionalnej.

Minister zapewniła, że projekt Krajowego Planu Odbudowy będzie gotowy i przekazany Komisji Europejskiej do końca września. Komisja ma dwa miesiące na ocenę i podjęcie decyzji o wsparciu finansowym.

TV Trwam News

drukuj