fot. https://twitter.com/mblaszczak

W USA Polonia uczciła Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie

Msza św., apel poległych, capstrzyk, składanie wieńców m.in. na grobie Twórcy Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej dr Teofila Starzyńskiego, wystąpienia przedstawicieli władz RP i dyplomatów wypełniły niedzielną uroczystość Święta Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie.

Do Doylestown, w stanie Pensylwania, przybył m.in. Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP. Odniósł się do historii przypominając znaczenie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, w której 70 tys. ochotników z Ameryki wspierało żołnierzy polskich w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z bolszewikami w 1920 roku. Polityk wskazał na rolę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) od 1921 roku podtrzymującego tradycję patriotyczne.

Antoni Macierewicz akcentował jednocześnie obecne zagrożenia płynące ze strony Rosji w kontekście jej agresji na Ukrainę. Zwrócił uwagę na konieczność zbrojenia się Polski i pamiętania o tym, że wolność nie jest dana na zawsze.

W odczytanym zgromadzonym, w tym weteranom, liście Jana Dziedziczaka, pełnomocnika rządu RP ds. Polonii, znalazły się podziękowania za patriotyzm, męstwo, i poświęcenie.

„Zapewniam, że Polska docenia i potrzebuje waszego doświadczenia i mądrości. Wierzę, że możemy z waszego przykładu czerpać siłę i wiarę we własne możliwości. Jesteście prawdziwą inspiracją do rzetelnej i owocnej służby dla naszej Ojczyzny. Bez was nie byłoby nas. M.in. dzięki państwu Polska cieszy się zasłużonym szacunkiem i uznaniem poza granicami kraju” – napisał Jan Dziedziczak.

Wśród mówców byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego m.in. ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski oraz Adrian Kubicki, konsul RP w Nowym Jorku, a także Tadeusz Antoniak, komendant naczelny SWAP. Składali hołd polskim żołnierzom, podnosili ich bohaterstwo, patriotyzm oraz zaangażowanie w walkę o wolność Ojczyzny i demokrację. Akcentowali także jak istotne jest zachowanie o nich pamięci dla kształtowania postaw młodszych pokoleń.

W uroczystości uczestniczyli także, harcerze i przedstawicieli organizacji polonijnych. Wzięła w niej udział Helena Knapczyk, sędziwa prezes Korpusu Pomocniczego Pań.

SWAP uhonorował swoimi odznaczeniami zasłużonych, w tym Antoniego Macierewicza.

PAP

drukuj