fot. PAP/Rafał Guz

J. Komorniczak: Wyjątkowe traktowanie polskich Żydów byłoby niesprawiedliwe wobec całego polskiego społeczeństwa

Wyjątkowe traktowanie polskich Żydów byłoby niesprawiedliwe wobec całego polskiego społeczeństwa – uważa Jarosław Komorniczak. Politolog odniósł się do listu, który wystosowała do polskiego premiera grupa senatorów amerykańskich. Domagają się oni wprowadzenia „sprawiedliwej ustawy reprywatyzacyjnej”.

Zdaniem amerykańskich senatorów, obecny kształt projektu godzi w Żydów, którzy przeżyli Holokaust, nie pozwala on bowiem na zwrot mienia utraconego w czasie II wojny światowej. Roszczenia strony amerykańskiej mogłyby kosztować polski Skarb Państwa nawet 65 miliardów dolarów.

Według politologa Jarosława Komorniczaka, Polska powinna rozwiązać sprawę wszelkich odszkodowań, jednak bez specjalnego traktowania poszczególnych grup.

– Jeżeli państwo polskie z jakichś powodów uważa, że nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb swoich obywateli, to tak samo musi potraktować wszystkich. (…) Akurat państwo polskie nie ma sobie nic do zarzucenia w stosunku do polskich Żydów, bo zawsze było tą instytucją, która w okresie II wojny światowej na tyle, na ile to było możliwe w warunkach okupacji, starała się nieść pomoc, nieść informacje na świecie o tym, jaka tragedia spotyka polskich Żydów. W związku z czym wydaje mi się, że nie ma tutaj żadnych powodów do tego, żeby akurat tę grupę traktować specjalnie – mówi Jarosław Komorniczak.

Amerykańscy senatorzy w liście popierają stanowisko World Jewish Restitution Organization. Zajmuje się ona odzyskiwaniem utraconego mienia żydowskiego w kilkunastu państwach europejskich.

RIRM

drukuj