fot. piotrowski.org.pl

[TYLKO U NAS] O. Z. Pieńkos CSsR o pandemii w USA: Praktycznie w każdym stanie są zakażenia. Najwięcej przypadków jest w Nowym Jorku. Bardzo poważna sytuacja panuje również w stanie Washington

Jak chodzi o Stany Zjednoczone, najwięcej przypadków osób zarażonych jest w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork i w samym mieście Nowy Jork. To już jest grubo ponad tysiąc osób i kilkadziesiąt osób niestety zmarło. Bardzo poważna sytuacja jest też w stanie Washington. Praktycznie w każdym stanie są zakażenia – powiedział o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centralii Radia Maryja w Chicago, w rozmowie z TV Trwam.

Ojciec Zbigniew Pieńkos CSsR przedstawił obecną sytuację Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec panującej pandemii koronawirusa.

– Myślę, że tak jak na całym świecie, w Polsce, w Europie, ale również i w Stanach Zjednoczonych, wszyscy są w jakiś sposób dotknięci, poruszeni tym, co świat przeżywa, czyli tą pandemią koronawirusa. Jak chodzi o Stany Zjednoczone, najwięcej przypadków osób zarażonych jest w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork i w samym mieście Nowy Jork. To już jest grubo ponad tysiąc osób i kilkadziesiąt osób niestety zmarło. Bardzo poważna sytuacja jest też w stanie Washington, to jest północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych, także w Kalifornii i innych miastach oraz stanach– mówił o. Zbigniew Pieńkos.

W każdym praktycznie stanie są zakażenia, nawet jedna osoba jeszcze do niedawna jak sprawdzaliśmy na mapie, była zarażona na Hawajach oraz na Alasce – wskazał zakonnik.

– Niestety tych osób przybywa i przybywa też osób, które niestety nie zwyciężają tego wirusa, czyli po prostu odchodzą do wieczności. Niemniej jednak rząd podjął działania, w jednych stanach bardziej restrykcyjne, w innych mniej, ale generalnie stan Nowy Jork jest zamknięty, miasto Nowy Jork również, bardzo duże obostrzenia są w sąsiednim stanie New Jersey. Można z domu wychodzić o godzinie 5.00, ale przebywać na zewnątrz tylko do godziny 8.00 – powiedział redemptorysta.

Zamknięte są kina, teatry, także różnego rodzaju restauracje i bary – kontynuował.

– Rozmawiałem dzisiaj z jedną osobą, która żyje właśnie w New Jersey i mówiła, że najbardziej zatrważające jest to, że młodzież jakoś nie potrafi tego zagrożenia zrozumieć, tylko uważają, że „a to jest kolejna choroba, kolejne przeziębienie”. Nie mniej jednak te restrykcje tam są bardzo, bardzo poważne. Sklepy są otwarte, tylko że bardzo często brakuje żywności. Jeżeli rano się pójdzie, to można normalnie zakupy zrobić, ale jak ktoś wyjdzie z pracy po południu, to już puste półki w sklepach, nie mniej jednak na bieżąco są zaopatrywane. To taka ogólna sytuacja. W szpitalach oczywiście też lekarze przestrzegają, nie tylko w szpitalach ale w ogóle, na przykład Związek Lekarzy Polskich w Chicago wydał informacje o tym, jak ustrzec się wirusa. Oczywiście chodzi generalnie o zachowanie środków ostrożności – stwierdził kapłan.

Utrudnienia dotyczą także kościołów.

– Jak chodzi o życie duchowe, od ostatniej niedzieli zostały odwołane Msze święte publicznie, odprawiane z dużą ilością osób. Na przykład w stanie Illinois gubernator wydał postanowienie, że nie może być w jednym miejscu więcej zgromadzonych jak 250 osób, ale coraz częściej mówi się, że ta liczba będzie ograniczona nawet do 10 osób. Dlatego jeżeli są Msze święte pogrzebowe, to tylko najbliższa rodzina w takiej Mszy świętej uczestniczy, oczywiście z zachowaniem jak największych środków ostrożności. Natomiast kościoły, zaleca ksiądz arcybiskup, aby były otwarte, aby wierni tutaj szukali otuchy, aby kapłani też w miarę możliwości służyli w sakramencie pojednania i w wielu kościołach to ma miejsce. Mówię tutaj o archidiecezji Chicago i metropolii Chicago – oznajmił dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Natomiast w Nowym Jorku, w New Jersey od wczoraj jest zakaz otwierania kościołów, a więc wierni na przykład modlą się przed drzwiami kościoła – mówił redemptorysta.

– Jest to podyktowane jak najbardziej środkami ostrożności, aby ten wirus się nie rozprzestrzeniał. Często właśnie kościoły też są otwarte rano, tak jak Msze święte były sprawowane, na indywidualną modlitwę na przykład od godziny 7.00 do 9.00. Często o godzinie 15.00 również zapraszani są wierni na modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, również wieczorami mniej więcej od godziny 18.00 do 20.00 można się modlić, ale indywidualnie i w małej liczbie osób. Ludzie to rozumieją, jest jednak wielka nadzieja i ufność do Boga, również media w tym jakoś pomagają, zachęcając do tego, aby ten czas wykorzystać na modlitwę, na wyciszenie, na zacieśnienie więzów rodzinnych – podsumował o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl