fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Sklepy nie będą już mogły udawać placówek pocztowych

Sklepy nie będą już mogły udawać placówek pocztowych – nadużycia ma ukrócić nowela ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Wczoraj posłowie PiS wnieśli taki projekt zmian.

W obowiązujących od marca przepisach jednym z wyjątków, które nie są objęte zakazem handlu w niedzielę są placówki pocztowe. I właśnie to wykorzystywała do omijania przepisów jedna z sieci sklepów.

Po apelach m.in. handlowej „Solidarności”, posłowie przygotowali stosowne zmiany. Inna z poprawek jak podkreśla poseł PiS-u Janusz Śniadek ma spowodować, że sprzedawać w dni wolne od handlu będzie mógł nie tylko właściciel, ale także jego rodzina.

Po pierwsze, powodowanie, żeby ukrócić ten proceder udawania przez „Żabkę” poczty, urzędów pocztowych. Po drugie, wprowadza się tam pewną możliwość (albo ułatwienie tego), że nie tylko właściciel może te placówki handlowe w niedziele niehandlowe otwierać, ale również najbliżsi członkowie jego rodziny mogą w tym dniu pracować w tych sklepach. Doprecyzowuje się kilka pojęć, definicji, na które wcześniej zwracała uwagę Państwowa Inspekcja Pracy, jako nie do końca jednoznaczne – powiedział Janusz Śniadek.

Zgodnie z ustawą, handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku. Od przyszłego roku handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, czy na stacjach paliw. Za jego złamanie grozi kara nawet do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – ograniczenie wolności.

RIRM

drukuj