fot. twitter.com

NSZZ „Solidarność” apeluje o nowelizację ustawy ws. niedziel wolnych od handlu

Kolejne sklepy przekształcają się w placówki pocztowe i prowadzą handel w niedziele – alarmuje NSZZ „Solidarność”. Związek chce nowelizacji ustawy o niedzielach wolnych od handlu.

Według obecnie obowiązującej ustawy placówki pocztowe są wyłączone z zakazu handlu w niedziele.  To oznacza, że w sklepach, które będą prowadzić usługi pocztowe, w niedziele niehandlowe za ladą będą mogli stanąć pracownicy.

– Dzisiaj trzeba bardzo szybko znowelizować tę ustawę. Wyłączyć z ustawy, z tych wyłączeń, pojęcie placówki pocztowej, bo placówka pocztowa jest placówką usługową i w ten sposób problem zostanie rozwiązany. Już nikomu nie przyjdzie na myśl, żeby udawać w sklepie spożywczo-monopolowym placówki pocztowej – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Związek już w poprzedniej kadencji Sejmu próbowała znowelizować ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Projekt nie trafił jednak pod obrady.

Alfred Bujara przekonuje, że na wsparcie czekają zwłaszcza małe sklepy, które w niedziele mają zdecydowanie większy utarg niż w tygodniu.

– Wiemy tylko od polskich przedsiębiorców, od sklepikarzy, którzy sami stoją za ladą, że wzrost sprzedaży jest kilkukrotny w stosunku do tygodnia nawet kilkadziesiąt krotny. Dzięki temu oni sobie w ten sposób odbijają straty tygodniowe, ponieważ dzisiaj jest trudno konkurować z tymi wielkimi sieciami – wskazuje.

W przyszłym roku będzie siedem niedziel handlowych. Sklepy będą zamknięte także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe. Zaś w Wielką Sobotę i w Wigilię Bożego Narodzenia, sklepy będą otwarte maksymalnie do godz. 14.00.

TV Trwam News

drukuj