fot. fundacjafast.pl

Trwa akcja „Stop manipulacji! Nie kupuj na prezentacji”

Dziesiątki tysięcy osób każdego roku zostaje zmanipulowanych na różnego typu pokazach i prezentacjach. Firmy zajmujące się tego typu działalnością żerują na naiwności i łatwowierności głównie osób starszych. Z tym nieuczciwym procederem próbują walczyć organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Stop manipulacji! Nie kupuj na prezentacji!”.

Schemat działania przedstawicieli firm sprzedających na pokazach nie jest zbyt wyszukany. Zaczyna się od telefonu i zaproszenia najczęściej na bezpłatne badania. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania przed pokazem dostaje jakiś prezent. Po badaniu następuje prezentacja drogiego przedmiotu. Sprzedawcy potrafią wspaniale opowiadać, wiedzą, jak manipulować. Koniec końców na prezentacjach kupują i młodzi i starsi.

– Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Od 30 do 70-80 lat. Oczywiście senior jest bardzo dobrym łupem, ponieważ ma stały przychód, ponieważ mniej jest ogarnięty, jeżeli chodzi o zwrot ewentualnych przedmiotów zakupionych – wskazuje Katarzyna Szober-Pawletta, prezes Fundacji Aktywizacji Seniorów „Teraz”.

Przedstawiciele poznańskiej fundacji poprzez ogólnopolską akcję „Stop manipulacji! Nie kupuj na prezentacji!” próbują przeciwstawić się nieuczciwym praktykom stosowanym na pokazach.

– Nasze szkolenia, nasze warsztaty mówią troszeczkę o innych rzeczach niż mówi np. policja na zorganizowanych spotkaniach, ponieważ my pokazujemy triki handlowe i cały przemysł od drugiej strony – tłumaczy Kazimierz Danielewski z Fundacji Aktywizacji Seniorów „Teraz”.

Mimo coraz większej świadomości tak zwane pokazy cały czas są bardzo popularne. Często seniorzy, którzy dadzą się zmanipulować i podpiszą umowę kredytową na pokazie, nie informują o tym członków swojej rodziny, bo jest im wstyd. A to błąd, bo z umowy można się wycofać.

– Ustawa o prawach konsumenta daje możliwość odstąpienia od umowy zawartej właśnie w czasie takich pokazów w terminie 14 dni – akcentuje dr Marek Janczyk, miejski rzecznik konsumentów w Poznaniu.

Do rzeczników konsumentów każdego roku zgłaszają się setki tysięcy osób, które zostały zmanipulowane na pokazach.

Więcej informacji o akcji „Stop manipulacji. Nie kupuj na prezentacji” można znaleźć na stronie internetowej: www.fundacjafast.pl.

TV Trwam News

drukuj