Kraków. Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II

W niedzielę, w 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Krakowie odbędzie się konsekracja kościoła pw. św. Jana Pawła II.

„Mamy wielki obowiązek i przywilej pamięci o człowieku, który zmienił świat” – mówił w czwartek ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Kościół znajduje się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. W czerwcu 2013 r. został on pobłogosławiony. Konsekracja będzie uroczystością religijną – aktem ostatecznego oddania świątyni Bogu.

Na czwartkowej konferencji prasowej metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że kościół i całe sanktuarium Jana Pawła II powstało dzięki ludziom i dla ludzi.

„Papież nigdy nie miał własnego domu. Przynajmniej tu jest jego dom, w którym przyjmuje ludzi z całego świata” – powiedział.

„Może niektórzy pytają, dlaczego to centrum postało? To nasz wielki obowiązek i przywilej pamięci o człowieku, który zmienił świat. Absolutnie to papież, który zmienił świat. Pod względem politycznym w Europie i na świecie, ale także i w Kościele wiele się zmieniło. Kościół stał się bliższy światu, a świat bliższy Kościołowi” – podkreślił metropolita krakowski. Dodał, że pamięć o św. Janie Pawła II nie niknie – papież wciąż inspiruje i pociąga, także młodych ludzi, którzy nigdy się z nim nie zetknęli.

Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Jan Kabziński podkreślił, że zostało ono wybudowane dzięki ks. kard. Dziwiszowi, ofiarom wiernych i pielgrzymów oraz sponsorom.

„Jedną z wyjątkowych rzeczy, które mamy w sanktuarium jest płyta z grobu św. Jana Pawła II przywieziona do Polski po jego beatyfikacji. Ludzie przy niej zanoszą swoje modlitwy do Jana Pawła II” – mówił ks. Kabziński.

Metropolita krakowski mówił, że spodziewany jest udział premier Beaty Szydło w niedzielnej uroczystości.

Podczas konsekracji świątyni – zgodnie z wielowiekową tradycją – w podstawie ołtarza zostaną złożone relikwie męczennika – św. Stanisława. Uroczystość będzie też okazją do poświęcenia nowych organów piszczałkowych – 52-głosowy instrument wyprodukowały Zakłady Organowe „Zych” z Wołomina.

Sanktuarium św. Jana Pawła II jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, którego inicjatorem i pomysłodawcą był ks. kard. Dziwisz. Uroczyste poświęcenie placu budowy nastąpiło w maju 2007 r., a prace ruszyły jesienią 2008 r. W ramach centrum powstały: dwupoziomowa świątynia, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Centrum Wolontariatu, wieża widokowa. Dobiega końca budowa muzeum dedykowanego św. Janowi Pawłowi II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl