RCB: małe zagrożenie terrorystyczne

Zagrożenie terrorystyczne w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Warszawie jest małe. Tak wynika z dokumentu przygotowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.  

Jak pisze ,,Rzeczpospolita”, w dokumencie zwrócono uwagę na dziewięć potencjalnych zagrożeń m.in. bezprawne użycie broni palnej, ładunku wybuchowego czy ryzyko związane z katastrofą lotniczą. Żadnego nie uznano jednak za prawdopodobne.

Dokument powstał na bazie ankiety, którą wysłano m.in. do ministerstw, służb i wojewodów. Mieli oni oszacować możliwość zagrożenia w pięciostopniowej skali.

Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, powiedział, że rząd dokonuje wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo podczas ŚDM i szczytu NATO. Sekretarz stanu w KPRM dodał, że informacje gazety trzeba odbierać z dystansem.

Nie traktowałbym poważnie tych informacji, które podaje ,,Rzeczpospolita”. Ankieta, która została przeprowadzona przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, pozostaje tylko ankietą. Nie mogę w żaden sposób potwierdzić, że istnieją jakieś poważne informacje, które mówiłyby o tym, że jest jakieś zagrożenie. Niemniej jednak trzeba dmuchać na zimne. Obecnie kończymy przygotowywać ustawę antyterrorystyczną. To ustawa, która na pewno wzmocni polskie bezpieczeństwo przed nie tylko tymi dwoma wielkimi wydarzeniami, jakimi będą szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, ale generalnie wzmocni polskie służby w walce z terrorystami, jeżeli do takiej walki dojdzie. Na pewno jednak trzeba dmuchać na zimne. Na pewno trzeba się zabezpieczyć i my to robimy. Dołożymy wszelkich starań, żeby było bezpiecznie – podkreślił  Maciej Wąsik.

Szczyt NATO, mający odbyć  się w Warszawie, planowany jest na 8 i 9 lipca tego roku. Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca. Do Polski przybędą młodzi z różnych zakątków świata.

RIRM

drukuj