fot. flickr.com

Wiceszef MPiPS: 500 plus to początek; chcemy budować politykę prorodzinną

„Rodzina 500 plus” to pierwszy krok. Wokół tego programu chcemy budować politykę prorodzinną – powiedział Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej był gościem Rozmów Niedokończonych w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Program ,,Rodzina 500 plus” działa od piątku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Z danych resortu wynika, że samą drogą elektroniczną wpłynęło już ponad 200 tys. wniosków. W wielu gminach ich liczba przekroczyła już 40 procent.

Jest to pierwszy program, który na tak dużą skalę umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną poprzez system bankowy, ZUS-owski czy emp@tia.

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed  zapewnił, że 500 zł to początek, a rząd pracuje nad nowymi projektami, które mają wesprzeć polskie rodziny.

– Chcemy wdrożyć politykę mieszkaniową. Rodzina to również mieszkanie, praca i godna płaca. W tej chwili również i ja zajmuję się tym w Sejmie. Dzisiaj jest trochę łatwiejsza sytuacja, jeśli chodzi o rynek pracy, bo bezrobocie jest niższe. Oczywiście w Polsce bezrobocie jest zróżnicowane i wiemy, że poziom bezrobocia na wsi czy na terenach, gdzie zawsze było wyższe bezrobocie, jest w dalszym ciągu duży, bo przecież mamy jeszcze powiaty i gminy, gdzie bezrobocie jest jeszcze powyżej 30 procent. To bardzo wysoko, ale w skali całego kraju jest ono zdecydowanie niższe i to ułatwia nam też podejmowanie decyzji i kwestii związanych z płacą. My dzisiaj mamy bardzo niski poziom płac  i musimy zrobić wszystko, żeby ten poziom zmienić oraz wprowadzić normalne stosunki pracy – zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed.

W ramach programu rodzice dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne – również na pierwsze.

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Świadczenie wychowawcze wypłacane będzie przez gminy. Wsparciem w ramach programu objętych zostanie 2,7 mln rodzin.

RIRM

drukuj