Prezydent Duda wystąpi przed Zgromadzeniem Parlamentarnym RE

Prezydent Andrzej Duda będzie przemawiał przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy. Tematem wystąpienia będą m.in. problemy polityki europejskiej – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szef polskiego państwa przyjął zaproszenie sekretarza generalnego Rady Europy, który przebywa obecnie w Polsce. Wczoraj podczas rozmowy prezydent Andrzej Duda zaapelował do sekretarza RE o podjęcie wysiłków w celu uwolnienia pani Nadii Sawczenko. Jest ona członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Na razie nie ma ustalonej daty wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem, ale na pewno nie będzie to najbliższa sesja Zgromadzenia Parlamn RE – mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Pan prezydent przyjął zaproszenie i ważne jest, że będziemy mieli możliwość, żeby Polska była wysłuchana przed Zgromadzeniem Parlamentarnym jako jeden z krajów członkowskich, ważnych krajów członkowskich Rady Europy. Wystąpienie będzie dotyczyło oczywiście bieżących problemów polityki europejskiej – tych, które wiążą się z głównymi zadaniami Rady Europy, czyli ochroną praw człowieka, jego podstawowych wolności: równości i tożsamości europejskiej, bo Rada Europy to organizacja, która zgodnie ze swoim statutem stoi na straży tych fundamentalnych wartości Europy. Pan prezydent zapewne o tym będzie chciał mówić na Zgromadzeniu Parlamentarnym. Także to wystąpienie będzie rodzajem adresu. Głowy państwa przyjeżdżają z pewnym rodzajem przesłania do parlamentarzystów europejskich na temat tych fundamentalnych wartości, które budują porządek – informuje minister Krzysztof Szczerski.

Wizyta w Warszawie i rozmowy sekretarza generalnego RE z polskimi władzami mają związek m.in. z sytuacją wokół TK. Rozmawiał on wczoraj m.in. z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu, szefem MSZ, ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym. Dziś z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Sekretarz RE zapewnił, że ma pełne zaufanie do polskich władz i polskich polityków co do tego, że znajdą kompromis w tej sprawie.

RIRM

drukuj