fot. PAP/Radek Pietruszka

Regionalne konsultacje Planu Morawieckiego

Rozpoczęły się regionalne konsultacje tzw. Planu Morawieckiego. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw i organizacji branżowych odbyło się już w Katowicach i Olsztynie.

Założenia programu przedstawiają przedstawiciele resortów m.in. rozwoju. wiceminister Jerzy Kwieciński zapewnił, że takie konsultacje będą się odbywały w całym kraju, a uwagi przedsiębiorców będą analizowane.

W Olsztynie wiceminister mówił m.in. o kwestiach dotyczących innowacyjności. Rząd chce wspierać start-upy i rozwój tzw. inteligentnych specjalizacji regionów. Na spotkaniu pojawił się także wątek przekopu Mierzei Wiślanej.

Chcemy pokazać Polakom, co tzw. Plan Morawieckiego da Polsce i poszczególnym regionom i poznać opinie ekspertów, przedsiębiorców oraz samorządowców – mówi wiceminister Jerzy Kwieciński.

– Przedsiębiorcy zwracają bardzo silnie uwagę na to, jakie usprawnienia w funkcjonowaniu administracji publicznej, ułatwienia dla prowadzenia działalności firm, przyniesie ten nasz plan. Bardzo dużo pytań, uwag dotyczyło kwestii start-upów, czyli jak te start-upy chcemy w Polsce wspierać, czy szanse na udział w tym programie mają lokalne instytucje, które zajmują się innowacjami, czy zajmują się wspieraniem technologii. Pytania dotyczą również dużych przedsięwzięć, czy to infrastrukturalnych, czy to przedsięwzięć związanych z biznesem, które na terenie danych regionów mogą być realizowane – powiedział wiceminister Jerzy Kwieciński.

„Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. wzmocnienie industrializacji oraz wsparcie dla eksportu.

Plan przewiduje też zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego oraz preferować małe i średnie przedsiębiorstwa. Kładzie też nacisk na cyfryzację kraju.

RIRM

drukuj