fot. PAP/Jacek Turczyk

Kancelaria Prezydenta zapowiada wzmocnienie polskich szkół poza granicami kraju

Minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta Rzeczypospolitej zapowiedział, że trwają prace nad rozwiązaniami mającymi wzmocnić polską szkołę, nauczycieli i uczniów poza granicami kraju. Jak mówi, konkrety mogą być znane w pierwszym półroczu 2016 r.

Jak podkreślił minister, sprawa wzmocnienia pozycji polskiego nauczyciela i ucznia poza granicami Polski to często temat spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda z Polonią podczas wyjazdów zagranicznych.

– I my w Biurze ds. Kontaktu z Polakami za Granicą nad takimi rozwiązaniami pracujemy. Mam nadzieję, że już w pierwszym półroczu przyszłego roku będziemy w stanie w przedstawić konkretne rozwiązania wzmacniające polską szkołę, nauczyciela, ucznia, by pokazać, że oni też mogą liczyć na więcej niż dzisiaj ze strony Polski – powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Ocenił, że podtrzymywanie polskości to jedno z większych wyzwań, które stoi przed władzami naszego kraju.

Minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że „edukacja i wychowanie w polskości” poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju.

– To wymaga poświęcenia wolnego czasu i przez rodziców i przez dzieci. Zamiast oddawać się odpoczynkowi, te dzieci chodzą w dzień wolny do polskiej szkoły, by uczyć się języka polskiego, historii, religii, po to, by w tej polskości wzrastać – zaznaczył.

Szef gabinetu prezydenta uważa, że obecnie podtrzymywanie polskości na obczyźnie jest trudniejsze niż w przeszłości, ponieważ Polonia jest dziś bardziej rozproszona, mieszka na dużo większym terenie niż to było kiedyś.

Chociaż nadal grupuje się wokół kościołów i szkół, które często znajdują się obok siebie – dodał.

Pytany o koncepcję współpracy z Polakami za granicą w kierowanym przez siebie Biurze ds. Kontaktów z Polakami za Granicą, Kwiatkowski powiedział, że w nowym roku budżetowym planowany jest cykl wydarzeń polonijnych.

Do wyzwań zaliczył aktywizowanie młodych przedstawicieli Polonii, by w przyszłości przejęli odpowiedzialność za organizacje polonijne, a także zróżnicowanie działań, by odpowiadały one potrzebom konkretnych grup Polaków w różnych częściach świata. Kwiatkowski podkreślił, że politykę Biura chce realizować w oparciu o współpracę ze środowiskami polonijnymi i polskimi za granicą, w tym m.in. reaktywowaną Radą Polonii Świata, która skupia: organizacje działające w poszczególnych krajach oraz wyspecjalizowane w danej problematyce np. ponadkrajowe organizacje oświatowe.

Ponadto według niego potrzebne są też zmiany w ustawie o Karcie Polaka, a także rozwiązanie pozwalające na efektywne i szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych, takich jak ewakuacja Polaków z Mariupola.

Uważam, że to obowiązek państwa, by wyciągnąć rękę do tych rodaków ze Wschodu, którzy chcą do Polski wrócić – podkreślił Kwiatkowski.

Minister poinformował, że do Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą tygodniowo wpływa nawet kilkaset listów. Piszą je Polacy przebywający za granicą, ale także – w ich imieniu – bliscy mieszkający w Polsce.

Powstanie Biura ds. Kontaktu z Polakami za Granicą zapowiedział w sierpniu, dzień po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił wówczas, że biuro ma się zajmować Polakami na całym świecie.

PAP/RIRM

drukuj