W Senacie nowela ustawy o radiofonii i telewizji

Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Porządek obrad izby o ten punkt, po głosowaniu, uzupełnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Sprzeciwiali się temu senatorowie Platformy Obywatelskiej.

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Dziś nad ranem senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem jej bez poprawek. Politycy opozycji zarzucają Prawu i Sprawiedliwości, że partia przeprowadza „zamach na media publiczne”.

Tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Nowych członków ma powołać minister Skarbu Państwa, a nie – jak dotąd – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Poseł PiS-u Elżbieta Kruk w „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam  powiedziała, że nowelizacja, która ma charakter przejściowy, stanowi jedynie wstęp do reformy mediów publicznych.

– Taką podstawową zmianą, którą wyobrażamy sobie, że należy ją przeprowadzić, to odejście od tej formuły spółek prawa handlowego i stworzenie ustawą instytucji pożytku publicznego. Może takich „kwasi” – bo to na pewno nie będą instytucje kultury w tym rozumieniu, w jakim je znamy dzisiaj, jak Muzeum Narodowe czy inne, ale takie „kwasi” instytucje kultury. Bo już nawet ta formuła spółek prawa handlowego, wydaje się, nie służy dziś realizacji misji publicznej. I chcemy je nazwać mediami narodowymi – żeby była (…) pełna świadomość, jaką rolę media tzw. publiczne mają dziś w państwie pełnić – powiedziała Elżbieta Kruk.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu PiS-u, w marcu lub kwietniu uregulowana zostanie struktura mediów. Zmieni się także sposób ich finansowania – opłata abonamentowa ma zostać zastąpiona opłatą audiowizualną, którą będą ponosić wszyscy podatnicy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl