Piękno wiary polskiej rodziny

Nabożeństwo majowe w Polsce znane było już w XVIII wieku. Piękna tradycja jest kontynuowana do dziś, m.in. w miejscowości Kuźmice Małe pod Wieliczką. Państwo Stankowie zaczęli „majówki” sami. Z czasem przyłączały się nowe osoby. Wokół kaplicy w modlitwie trwa wielu mieszkańców, dając przykład wierności tradycjom oraz Bogu.

W miejscowości Kuźmice Małe pod Wieliczką rodzina Anny i Marka Stanków zbudowała z kamieni z Mediugorie prywatną kapliczkę maryjną. W miejscu tym od wielu lat rodzina kultywowane są „majówki” – polskie śpiewy i modlitwy na cześć Najświętszej Maryi Panny. 

Dawniej odbywały się one przy kapliczkach maryjnych rozsianych po polskich drogach i wsiach, ubranych  w kwiaty i wstążki, gdzie zbierali się ludzie z pól czy domów po pracy. „Majówki” odbywały się codziennie wieczorem przez cały maj. Echo niosło śpiew po wsiach i polach przy wtórze ptactwa, z jego wieczornym świergotem przed snem. 

Państwo Stankowie zaczęli „majówki” sami. Z czasem ich śpiew rodzinny zdumiał ludzi, dodał chęci i odwagi, by nie wstydzić się piękna wiary. Teraz do ich ogrodu przychodzi dużo ludzi, czasem z gitarami lub nagłośnieniem organisty. Pan Marek musiał pobudować ławki, by ludzie nie marzli na trawie. 

Mimo tak drastycznych ataków na polską wiarę katolicką, wyśmiewanie jej przez wrogów polskiej tożsamości i wrogów zewnętrznych, ci ludzie trwają, modlą się i w rodzinie, domostwie i zdrowiu wiedzie im się pomyślnie. Bóg jest z nimi, bo kto wierny, temu Bóg błogosławi.

S. Bednarczyk/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl