M. Małecki: Skarb Państwa jest dobrze zarządzany

Majątek, który zatrzymaliśmy po poprzednikach, staramy się jak najlepiej wykorzystać do rozwoju polskiej gospodarki – stwierdził Maciej Małecki. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info ocenił obecną sytuację w spółkach Skarbu Państwa.

Maciej Małecki przypomniał, że obecny rząd zatrzymał proces sprzedaży m.in. „Cegielskiego” w Poznaniu oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości.

– W najstarszej polskiej firmie, w poznańskim „Cegielskim”, zatrzymaliśmy proces sprzedaży, zatrzymaliśmy proces sprzedaży Polskiego Holdingu Nieruchomości i pokazujemy, że majątkiem narodowym można zarządzać w sposób odpowiedzialny i taki, żeby majątek przynosił korzyść wszystkim Polakom. Mówimy jasno i wyraźnie: kapitał ma narodowość – zaznaczył Maciej Małecki.

Odnosząc się do kwestii zablokowania przez Polskę sprzedaży polskich spółek należących do francuskiego koncernu energetycznego EDF wiceminister podkreślił, że są spółki, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego kraju.

 – Jest grupa spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Rozumieją to doskonale inne kraje. My mówimy też, że pewne spółki mają znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa gospodarczego Polski i w przypadku takich spółek musi być szczególne podejście – akcentował Maciej Małecki.

Jako przykład wsparcia przemysłu ze strony polskiego państwa Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa wymienił Hutę Stalowa Wola, która będzie produkować sprzęt dla polskiej armii.

– Huta Stalowa Wola to jest dobry przykład na to, że dzisiaj polskie państwo wspiera polski przemysł, bo dwa duże kontrakty wojskowe dla Huty Stalowa Wola pozwolą z jednej strony zasilić polską armię w dobrze wyposażony sprzęt, z drugiej strony podnieść jakość, konkurencyjność Huty Stalowa Wola no i co ważne w tym rejonie Polski – dać ludziom pracę i rozwijać zakład – wyjaśnił wiceminister.

Maciej Małecki zwrócił również uwagę na fakt, że obecny rząd powstrzymał proces likwidacji 12 spółek i stworzył Fundusz Rozwoju Spółek. To pokazuje różnicę w kwestii rozporządzania majątkiem narodowym za poprzedniej władzy i obecnie – dodał polityk.

– To pokazuje nam bardzo dokładnie różnicę w podejściu do zarządzania majątkiem narodowym dzisiaj, kiedy rząd PiS pochyla się nawet nad tymi mniejszymi częściami majątku narodowego, z tym podejściem, jakie mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu, kiedy spółki takie, jak Dom Słowa Polskiego zostały wepchnięte na równie pochyłą likwidacji i rządzący biernie przyglądali się wyprzedawaniu majątku albo zwykłemu przejadaniu majątku. My to zatrzymaliśmy. Dzisiaj z 12 spółek, skazanych na likwidację, tworzymy jeden podmiot, który wykorzysta kapitał zgromadzony w tych spółkach do tego, żeby stworzyć narzędzie do pomagania innym spółkom  – wskazał Maciej Małecki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl