fot. flickr.com

Posiedzenie rządu ws. projektu budżetu na 2017 r.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu najprawdopodobniej przyjmie wstępny projekt budżetu na przyszły rok. Nieformalne spotkanie ministrów w tej sprawie odbyło się we wtorek. Autorem ustawy budżetowej jest resort finansów.

W założeniu polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB; inflacja 1,3 proc. Deficyt ma być nie większy niż 59 mld 300 mln zł.

Politycy opozycji krytycznie wypowiedzieli się w sprawie tak dużego deficytu. Rząd podkreśla, że jest on utrzymany poniżej 3 proc. PKB.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że „budżet jest realistyczny” i gwarantuje realizację wszystkich reform.   

M.in. bardzo szerokiego programu Rodzina 500+, reformy emerytalnej, do której się przygotowujemy. Ten budżet uwzględnia również zmiany, które będą zachodziły w polskiej gospodarce w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia będzie wynosiła 13 zł. Ten budżet jest więc bardzo realistyczny, uwzględnia również sytuację międzynarodową i wszelkie szacunki związane ze wzrostem gospodarczym i dochodami – wskazywał Rafał Bochenek.

Jeżeli Rada Ministrów przyjmie dziś projekt budżetu, to następnie trafi on do Rady Dialogu Społecznego. Do końca września, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokument ten musi być skierowany przez rząd do Sejmu.


RIRM

drukuj