fot. PAP/Darek Delmanowicz

B. Szydło: Przygotowujemy propozycje, by zachęcić Polaków do powrotu do kraju

Chcemy, żeby Polacy mieszkający za granicą wracali do kraju, dlatego przygotowane będą specjalnie dedykowane dla nich propozycje ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce – powiedziała dziś w Krynicy wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

Wicepremier w rozmowie w TVP Info podkreśliła, że rząd będzie przygotowywał propozycje dla Polaków mieszkających za granicą, by zachęcić ich do powrotu do kraju.

„Chcemy, żeby wracali Polacy, którzy są za granicą i propozycje – przygotowane przez rząd i opracowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – również mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom, przede wszystkim młodym ludziom, którzy wyjechali w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedziała była premier.

„W tej chwili chcemy, żeby nie tylko programy takie jak Mieszkanie plus, Rodzina 500 plus, były dla nich atrakcyjnymi w podejmowaniu decyzji o powrocie, ale przygotowane będą specjalnie dla nich dedykowane propozycje, ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce” – powiedziała Beata Szydło.

Zaznaczyła, że propozycje dotyczą m.in. „preferencyjnych warunków zmniejszających okres i procedury administracyjne” przy zakładaniu działalności gospodarczej.

„To nie jest tak, że znajdziemy jedno narzędzie, które wystarczy w rozwiązaniu tego problemu, tylko musi być tutaj zbudowany cały system. W tej chwili nad tym rząd pracuje” – zadeklarowała wicepremier.

Beata Szydło odniosła się także do najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczących bezrobocia. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska poinformowała w środę, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. i w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. Podkreśliła, że w żadnym z województw nie zanotowano dwucyfrowej stopy bezrobocia.

Wicepremier Szydło odnosząc się do danych podanych przez resort rodziny, podkreśliła, że choć w Polsce bezrobocia „praktycznie nie ma”, to przedsiębiorcy zmagają się z deficytem kadrowym w swoich firmach.

„W Krynicy wielokrotnie spotykałam się z przedsiębiorcami i wszyscy podkreślają, że brakuje rąk do pracy, nie ma pracowników. Rząd przyjmuje takie zmiany, które mają pomóc przedsiębiorcom w rozwiązaniu tego problemu, chcemy też otwierać się chociażby na naszych sąsiadów ze Wschodu; z Białorusi, Ukrainy” – powiedziała wicepremier.

Jak dodała, według szacunków w Polsce przebywa ok. 1 mln Ukraińców.

PAP/RIRM

drukuj