fot. PAP/Jakub Kamiński

[TYLKO U NAS] Dr T. Zych: Od lat mamy do czynienia z sytuacją, w której normy chroniące religię, uczucia religijne są stosowane w sposób wybiórczy i fragmentaryczny

Od lat mamy do czynienia z sytuacją, w której normy chroniące religię, uczucia religijne są stosowane w sposób wybiórczy i fragmentaryczny jedynie w tych najbardziej ewidentnych sprawach. W ten sposób powstaje swoiste poczucie bezkarności i przekonanie, że można dokonywać takich czynów, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Pomimo tego, że prawo obowiązuje, to ono musi być stosowane w sposób spójny do każdego przypadku, gdy mamy do czynienia z jego naruszeniem – wskazał dr Tymoteusz Zych, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Dr Tymoteusz Zych odniósł się do rozszerzających się w ostatnich dniach aktów wandalizmu w wykonaniu lewicowych bojówkarzy.

– W ostatnich dniach doszło do niespotykanych aktów wandalizmu, ataków na świątynie oraz wiernych i księży, także do prób przerywania Mszy świętych poprzez wulgarne manifestacje. Te czyny są oczywistym naruszeniem prawa, a konkretnie artykułu 195. oraz 196. Kodeksu karnego, które jasno chronią nie tylko obrzędy religijne, ale także miejsce kultu religijnego, jak i uczucia religijne. Każdy akt wandalizmu i próba sprofanowania miejsca świętego poprzez umieszczenie napisu na ścianach kościoła, czy tym bardziej profanacja wnętrza świątyni, także stanowi naruszenie przepisów prawa powszechnie obowiązującego – wskazał wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Niestety nie wszystkie te przepisy są stosowane w konsekwentny sposób – kontynuował.

– Od lat mamy do czynienia z sytuacją, w której normy chroniące religię, uczucia religijne są stosowane w sposób wybiórczy i fragmentaryczny jedynie w tych najbardziej ewidentnych sprawach. W ten sposób powstaje swoiste poczucie bezkarności i przekonanie, że można dokonywać takich czynów, nie ponosząc żadnych konsekwencji. Pomimo tego, że prawo obowiązuje, to ono musi być stosowane w sposób spójny do każdego przypadku, gdy mamy do czynienia z jego naruszeniem – mówił dr Tymoteusz Zych.

W związku z eskalacją ataków na Kościół, księży i wiernych, Instytut Ordo Iuris ogłosił akcję, która ma na celu powstrzymanie tej oczywistej fali nienawiści – wskazał radca prawny.

– Instytut zachęca wszystkich do tego, żeby w przypadku gdy mają do czynienia z taką sytuacją niezależnie od tego, czy dotyczy ona Mszy świętej, nabożeństwa czy po prostu próby zniszczenia kościoła, aby w miarę możliwości udokumentować tę sytuację poprzez zrobienie zdjęcia czy nagranie filmiku. Najważniejsze jest to, żeby utrwalić osobę sprawcy. Kiedy mamy do czynienia z udokumentowaniem takiej sprawy, trzeba przekazać zgłoszenie policji i jednocześnie napisać do Instytutu Ordo Iuris na adres mailowy interwencja@ordoiuris.plpodsumował dr Tymoteusz Zych, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

radiomaryja.pl

drukuj