PAP/EPA.

Archiwum Zbrodni Wojennych – Ordo Iuris gromadzi dowody rosyjskich zbrodni wojennych

Instytut Ordo Iuris – wraz z Collegium Intermarium – zainicjował Archiwum Zbrodni Wojennych. Program ten ma na celu gromadzenie dowodów na popełniane przez Rosjan zbrodnie wojenne.   

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Każdego dnia media donoszą o kolejnych ofiarach śmiertelnych wśród ukraińskiej ludności cywilnej. W oczy rzuca się brutalność, jaką kierują się żołnierze armii agresora.

Ordo Iuris w ramach pomocy prawnej dla Ukrainy postanowiło zaoferować pomoc stronie napadniętej w uzyskaniu w przyszłości reparacji wojennych, w osądzeniu zbrodniarzy wojennych oraz państwa-agresora.

– Żeby tego dokonać, musimy zebrać materiał dowodowy, a najlepiej zbierać go już teraz. Dlatego powstał projekt Archiwum Zbrodni Wojennych. Zgłoszenia weryfikujemy z zaprzyjaźnionymi podmiotami z terenu Ukrainy, które z nami współpracują. Zgłoszenia służą temu, by najpierw, na podstawie faktów, ustalić, co się wydarzyło, a następnie prawnicy instytutu Ordo Iuris weryfikują te zdarzenia pod kątem prawnym. W ten sposób tworzymy Archiwum Zbrodni Wojennych, wraz z oceną prawną tych działań, aby w przyszłości wspomóc Ukrainę i jej prawników w dochodzeniu sprawiedliwości na arenie międzynarodowej – wyjaśnił Łukasz Bernaciński, członek zarządu Ordo Iuris.  

Informacje o rosyjskich zbrodniach wojennych może zgłosić każda osoba posiadająca wiedzę o takich wydarzeniach.

– Zgłaszać informacje o zbrodniach wojennych może każdy, kto ma taką wiedzę, nawet pośrednio. My te informacje weryfikujemy zarówno pod kątem potwierdzenia stanu faktycznego, jak i pod kątem spełnienia przesłanek odpowiedzialności za zbrodnie wojenne – zaznaczył prawnik. 

Instytut uruchomił specjalną witrynę internetową, na której można zgłaszać rosyjskie zbrodnie.

– Istnieje strona internetowa, na której można zgłaszać zbrodnie wojenne: https://stopwarcrimes.org/pl/archiwum/. Można to zrobić również za pośrednictwem Facebooka  poinformował rozmówca Radia Maryja.

Każdego dnia zgłaszane są kolejne bestialskie działania Rosjan.

https://twitter.com/war_archive/status/1510285939678978051

Instytut Ordo Iuris zbiera również podpisy pod dwiema petycjami z związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

– Uruchomiliśmy dwie petycje. Jedna z nich dotyczy właśnie osądzenia zbrodniarzy wojennych.   Druga, „Ręce precz od Ukrainy”  , dotyczy sprzeciwu wobec ruchów aborcjonistycznych, które chciałyby rozszerzać możliwość bezkarnego dokonywania aborcji wykorzystując do tego trwającą wojnę – wyjaśnił Łukasz Bernaciński.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl